Jedyny taki w Polsce program wsparcia dla osób bezdomnych chce realizować Biała Podlaska. To oparty na rozwiązaniach włoskich projekt wychodzenia z bezdomności. Zgodnie z jego założeniami osoby bezdomne zamieszkają w mieszkaniu treningowym, gdzie będą uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Zwieńczeniem ma być samodzielny lokal, na który w przyszłości zdecydują się podopieczni bialskiej noclegowni.
– Obecnie trwa wdrażanie i opracowywanie strategii – mówi psycholog Kamil Węgliński z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, który z osobami bezdomnymi pracuje od 10 lat. – Chcemy wyprowadzić takich ludzi z placówek typu noclegownie do mieszkania. Ci, którzy rokują na wyjście z bezdomności, zostaną skierowani do treningowego mieszkania wspieranego. Pomocy będzie im udzielał tzw. mentor, ale osoby te zaczną funkcjonować w realiach własnego lokalu mieszkaniowego. Jedno mieszkanie będzie domem dla kilku osób przez dłuższy czas – tłumaczy. – W Polsce brakuje systemowych rozwiązań w zakresie pracy z osobami bezdomnymi, a szczególnie – wyprowadzania z bezdomności. Ogólnopolskie statystki mówią, że problem bezdomności w ostatnich latach maleje. My nie zaobserwowaliśmy tego w Białej Podlaskiej. Niestety przybywa młodych osób bezdomnych. Wśród nich coraz częściej są też kobiety. Dlatego projektowanie nowych form pomocy jest tu bardzo strategiczne.
Za wynajem mieszkania treningowego początkowo będzie płacić miasto. Gdy bezdomni znajdą pracę, zaczną partycypować w kosztach utrzymania lokalu. Projekt ukierunkowany jest na trwałe wychodzenie z bezdomności. – W planach – oprócz mieszkania treningowego – są także inne działania wspierające – wyjaśnia Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. – To m.in. aktywizacja zawodowa czy pomoc w wychodzeniu z uzależnień. To także edukacja i opieka zdrowotna oraz psychologiczna.
– To bardzo dobry pomysł – uważają bialscy bezdomni. – Mamy szansę, by opuścić noclegownię, znaleźć zatrudnienie i żyć jak inni.
Kolejnym etapem w pracy z osobami bezdomnymi będzie podjęcie działań zmierzających do uzyskania przez nich własnego lokalu mieszkalnego – z zasobów gminy miejskiej lub też w postaci stancji. Celem jest całkowite usamodzielnienie – nie tylko w zakresie własnego utrzymania, ale także opłacania takiego mieszkania. Za kilka miesięcy rozpocznie się rekrutacja do programu.
W Białej Podlaskiej jest ponad 30 bezdomnych. Jeśli projekt dotyczący wychodzenia z bezdomności się sprawdzi, to będzie stanowić wzorzec dla innych miast w Polsce. Na jego realizację miasto otrzymało ponad 1,2 miliona złotych z budżetu Unii Europejskiej.
MaT / opr. MatA
Fot. pixabay.com