Fala upałów na Lubelszczyźnie. Jak radzić sobie z ostrym słońcem?

uaply

Instytut meteorologi wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami. Zdaniem synoptyków w ciągu dnia termometry mogą pokazać nawet 30-32 stopnie Celsjusza.

Lekarze apelują o ostrożność

– Zbyt długie przebywanie na słońcu może nieść poważne konsekwencje – mówi doktor Małgorzata Kwiatkowska. – To oparzenia, które mogą sięgać drugiego stopnia, czyli pęcherzy na skórze, pozostawiają blizny, to też choroby skóry, łącznie z nowotworami. Są też ogólne objawy i choroby organizmu, czyli udary słoneczne mogące prowadzić nawet do utraty przytomności i ciężkich konsekwencji. Mogą być to również uczulenia i wstrząsy anafilaktyczne. Musimy wystrzegać się ostrego słońca.

– Mamy ok. 60% więcej wyjazdów spowodowanych upałami i pochodnymi upałów – przyznaje Paweł Krasowicz, koordynator medyczny w lubelskiej dyspozytorni. – Spotykamy się z klasycznymi zasłabnięciami na ulicy z powodu odwodnienia, mieliśmy wielu osłabionych rowerzystów.

Jak pomóc przed przyjazdem pogotowia?

– Trzeba przede wszystkim zabrać człowieka ze słońca. Jeśli jest przytomny to dać mu pić – radzi Paweł Krasowicz. – Można próbować chłodzić i wachlować. Jeśli osoba jest nieprzytomna to trzeba położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej i wezwać służby medyczne.

Samochód niczym piekarnik

– Należy pamiętać, że zostawiając dziecko lub pupila w rozgrzanym samochodzie, temperatura tam jest niczym w rozgrzanym piekarniku – zaznacza podkom. Anna Kamola, zespół komunikacji społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Bardzo szybko dochodzi do nagrzania organizmu i w kilka minut może doprowadzić do śmierci.

Jak radzić sobie z upałem?

– Musimy zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze, dzieci i zwierzaki – dodaje dr Małgorzata Kwiatkowska. – Musimy wystrzegać się ostrego słońca. W godzinach południowych powinniśmy być w domu, gdzie są zasłonięte okna i jest chłodniej. Chrońmy się cieniem, smarujmy filtrami, pijmy dużo płynów w temperaturze pokojowej. Można też robić okłady, ale nie z dużym kontrastem temperatur, ponieważ organizm źle je znosi.

Chroń zwierzęta

– U zwierząt zdarza się, że kiepskiej jakości asfalt, który roztapia się na słońcu, może się przykleić do opuszek – zauważa Anna Wasak, lekarz weterynarii. – Sama smoła truje, dodatkowo oparzenie może spowodować głębokie rany. Doradzam ograniczyć spacery do godzin wczesnoporannych i późnowieczornych. Jeśli dojdzie do udaru zwierzęcia to w warunkach domowych możemy go chłodzić – zmoczyć ręcznik zimną wodą i położyć mu na głowie. Jeśli nie będzie szybkich efektów to trzeba wybrać się do lekarza, bo może skończyć się to śmiercią zwierzęcia.

Czytaj też: Wodne kurtyny na ulicach Lublina

Podczas upałów lekarze zalecają pić przynajmniej 2-3 litry wody dziennie. Obowiązkowe jest też nakrycie głowy. Jeżeli nie jest to konieczne w godzinach od 10.00 – 14.00 nie wychodźmy z domu.

Według meteorologów wysokie temperatury mają się utrzymać do niedzieli (16.06).

MaTo

Fot. lublin.eu / archiwum

Exit mobile version