Centrum Religijno-Zabytkowe oddano do użytku w Hannie w powiecie włodawskim. W ramach unijnego projektu, który realizowała gmina wraz z miejscową parafią, wyremontowano między innymi zabytkowy XVIII-wieczny drewniany kościół.
– Takie prace były bardzo konieczne – mówi proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie, ksiądz Marek Uzdowski. – Dzięki temu kościół został uratowany, bowiem jego stan był już bardzo ciężki; świątynia chyliła się ku upadkowi. A kościół jest niezwykle ciekawy. W środku znajduje się pięć ołtarzy barokowych, niezwykle ozdobnych. Jest piękny łuk tęczowy, rzadko spotykany. Są polichromie ścienne i sufitowe.
Oprócz zabytkowego kościoła wyremontowano też budynek dawnej plebanii, przykościelną dzwonnicę, a także zagospodarowano budynek starej, „carskiej” szkoły.
CZYTAJ TAKŻE: Hanna stanie się magnesem na turystów
– Celem projektu była przede wszystkim ochrona miejscowych zabytków. Przy okazji gminna, która była głównym inwestorem, będzie też czerpać z tego tytułu dochody – mówi wójt gminy Hanna Grażyna Kowalik. – Założenie jest takie, że w wyremontowanych budynkach „towarzyszących” zabytkowemu kościołowi, będziemy pokazywać wielokulturowość tych terenów. Będą tam organizowane: wystawy, koncerty, prezentacje, seanse filmowe.
Na czas trwałości projektu – to jest 10 lat – wyremontowane obiekty, wraz z kościołem, przejęła gmina. Obiekty będzie można odpłatnie zwiedzać od 1 sierpnia.
Koszt inwestycji wyniósł 8 mln złotych, z czego blisko 6 mln złotych pochodziło z budżetu unijnego.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka