Lubelski himalaista Piotr Tomala (na zdj.) i pozostali uczestnicy akcji ratunkowej na Nanga Parbat zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżami Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pod koniec stycznia 2018 roku zimy członkowie polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 zawiesili udział w niej, by ratować dwoje wspinaczy uwięzionych pod szczytem Nanga Parbat.
Oprócz Piotra Tomali prezydent wręczył odznaczenia także Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko. Prezydent przyznał takie samo odznaczenie Jarosławowi Botorowi, który również brał udział we wspomnianej akcji, ale nie mógł pojawić się w poniedziałek (10.06) w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski zostanie mu wręczony przy innej okazji.
Andrzej Duda podkreślił, że uhonorowanie himalaistów za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i za promowanie imienia Polski w świecie jest w pełni zasłużone.
– Gratuluję odznaczeń, ale z całą mocą chcę podkreślić, że są one całkowicie zasłużone. Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej, nas wszystkich Polaków i niezwykłą postawę. Zawsze, kiedy człowiek jest gotów zaryzykować, ale przede wszystkim w efekcie tego oddać swoje życie, by ratować innych to jest moment niezwykły. Taką postawę trudno opisać. Absolutnie należy ją oceniać w kategoriach najwyższych, wręcz niewyobrażalnych. Wielu ludzi mówi, że nie mamy nic droższego, nic bardziej wartościowego niż życie. Z całą pewnością jest ono wartością niezwykłą i panowie byli gotowi zaryzykować swoje życie, by nieść pomoc innym – zaznaczył prezydent.
Lubelski himalaista, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, Piotr Tomala podkreślił, że na powodzenie akcji pracowało wiele osób.
– Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to szczególnie wyróżnienie. Zawsze kiedy wspominamy akcję na Nanga Parbat musimy pamiętać o dwóch rzeczach, że zakończyła się ona sukcesem połowicznym i że cała akcja to nie tylko nasza czwórka. To też dziesiątki osób w Pakistanie, w Polsce, we Francji w Irlandii, które brały w niej udział. Symbolicznie to odznaczenie nagradza również trud i wysiłek i zaangażowanie narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Góry to nasza pasja, nasze życie, ale zawsze najważniejsze było, jest i będzie ludzkie zdrowie – powiedział Tomala.
Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Prezydentowi RP dwie oprawione pamiątkowe fotografie z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.
25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz wraz z Francuzką Elisabeth Revol zdobyli położony w zachodniej części Himalajów szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m., dziewiąty na świecie pod względem wysokości). U Polaka podczas powrotu pojawiły się objawy choroby wysokościowej, która uniemożliwiła mu samodzielne zejście z góry. Jego partnerka pozostawiła go w lodowej szczelinie na wysokości powyżej 7200 m i zaczęła schodzić. Wezwała jednocześnie pomoc. Z tą niezwłocznie pośpieszyli uczestnicy polskiej wyprawy, którzy przerwali próbę pierwszego zimowego wejścia na K2 w Karakorum (8611 m).
Głowa państwa przekazała także na ręce nestora polskiego himalaizmu, kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 Piotra Snopczyńskiego flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z okolicznościową dedykacją. Na uroczystości obecny był także były szef programu „Polskie Himalaje” Janusz Majer, który wspinał się w górach wysokich od 1976 roku.
Kierownikiem wyprawy na K2 był piąty w historii zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Krzysztof Wielicki. Akcję ratowniczą w wykonaniu Polaków w całym świecie oceniono jako brawurową i przeprowadzoną perfekcyjnie. Ich wyczyn docenił m.in. Amerykański Klub Alpinistyczny, przyznając Bieleckiemu, Urubko, Botorowi i Tomali nagrodę imienia Davida A. Sowlesa. Ustanowionym w roku 1981 wyróżnieniem honoruje się himalaistów, którzy wykazali się bezinteresownością, poświęcili własne cele i ambicje, by – mimo ryzyka, z jakim to się wiązało – pomóc innym. Wspomniana czwórka to pierwsi Polacy uhonorowani w ten sposób.
W uroczystości wzięli udział minister sportu Witold Bańka, uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018 oraz członkowie Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.
10 maja wszyscy himalaiści uczestniczący w zimowej wyprawie na K2 – oprócz wyżej wymienionych: Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Maciej Bedrejczuk, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Dariusz Załuski – zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl za czyn „czystej gry”, czyli bezinteresowną pomoc, co jest wyrazem humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.
RL / PAP
Fot. www.prezydent.pl