Historia jenieckich obozów „Fronstalag 307. Pamięć nasza czy nie nasza”

obozy

„Fronstalag 307. Pamięć nasza czy nie nasza” – to tytuł konferencji poświęconej obozom jenieckim która odbyła się w Białej Podlaskiej. Uczestnicy spotkania przypomnieli historię obozów jenieckich znajdujących się w czasie II wojny światowej między innymi w Białej Podlaskiej i Kaliłowie. Życie straciło tam ponad 150 tys. osób, między innymi żołnierze Armii Czerwonej, społeczność pochodzenia żydowskiego czy też Włosi.

– Zależy nam nie tylko na przekazywaniu pamięci o tych tragicznych wydarzeniach mieszkańcom powiatu bialskiego, ale też ludziom z całego świata, którzy stracili tutaj swoich przodków – mówi organizator Cezary Nowogrodzki. – W tym roku na cmentarzu w Kaliłowie znalazłem dobrze przygotowaną kartkę ze zdjęciem i informacją, że z 1941 roku został zamordowany Jakub Dawidowicz, urodzony we wsi Mały Las koło Mińska. Nasza praca jest też dla ludzi z całego globu, którzy przyjeżdżają do Białej Podlaskiej szukać śladów o tragediach z II wojny światowej.

W czasie spotkania zaprezentowana została też makieta obozu jenieckiego. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Tłoka oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version