Rośliny w artystycznej odsłonie można podziwiać na nowej wystawie w Muzeum Zamojskim pod hasłem „Zielnik polski w malarstwie i grafice”. Ekspozycja prezentuje historię zielników od starożytności po współczesność oraz wybrane ilustracje okazów roślinnych.
– Rośliny od zawsze fascynowały ludzi – mówi kurator wystawy, Magdalena Proć-Czochra: – Bardzo szybko człowiek zaczął doceniać ich niezwykłe właściwości – odróżniać rośliny, które leczyły choroby, były ukojeniem bólu oraz te, które niosły ze sobą śmierć. Wiedzę przekazywano z pokolenia na pokolenie i z czasem zaczęto ją spisywać – tak powstały zielniki. Dawne zielniki mają ogromną wartość historyczną, botaniczną, a dla nas, historyków sztuki, ogromną wartość artystyczną.
Wśród eksponatów znalazły się 100-letnie zielniki botaniczne autorstwa botanika i malarza Konstantego Prószyńskiego, a także prace wybitnych malarzy polskich – Bergmana, Wyczółkowskiego, Dudy-Gracza i Masłowskiego.
Ekspozycja obejmuje zbiory Zakładu Botaniki i Mykologii UMCS w Lublinie, Muzeum Zamojskiego oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Wystawę będzie można oglądać do końca września.
AlF
Fot. Aleksandra Flis