Hrubieszów kusi inwestorów ulgami podatkowymi

002 286

Ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w powiecie hrubieszowskim były tematami konferencji w Hrubieszowie. Pierwsza tego typu lokalna inicjatywa dla inwestorów była też okazją do zapoznania się z wyzwaniami, które stoją przed lokalnymi inwestorami.

– Konferencja to pokłosie naszych rozmów z przedstawicielami Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu, z którymi zamierzamy nawiązać ścisłą współpracę – mówi Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Przedsiębiorcy na terenie powiatu hrubieszowskiego – przy spełnieniu pewnych warunków – mogą uzyskać do 70% zwolnienia od podatku dochodowego przez okres do 15 lat. Ulgi oferuje także Hrubieszów dla tych, którzy inwestują bezpośrednio na terenie miasta i tu tworzą nowe miejsca pracy. Chodzi o zwolnienia padoatkowe od nieruchomości nawet do 36 miesięcy.

– Zamierzamy się rozwijać, liczymy także na ulgi – zapowiada Janusz Kuś, który zajmuje się handlem w powiecie hrubieszowskim. – Na naszym wschodnim runku jest trudniej o innowacyjność w porównaniu z centralnymi regionami uprzemysłowionymi.

– Na moim terenie działają różni przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. To np. hurtownia paliw, firma magazynowa oraz gospodarstwa rolne. Im więcej nowych miejsc pracy, tym większych ulg i zwolnień od podatków spodziewają się inwestorzy – podkreśla Bogdan Patkowski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 „Pobereżany”.

– Widzimy problem emigracji oraz braku ludności w wieku produkcyjnym. Mieszkańcy uciekają, bo nie ma miejsc pracy. Nie wszyscy mogą i chcą pracować w gospodarstwach rolnych. Czynnik ludzki jest tu wykluczany poprzez współczynnik mechanizowania. Dziś nie potrzebujemy tylu ludzi do pracy w rolnictwie co kiedyś – wyjaśnia Maryla Symczuk, starosta powiatu hrubieszowskiego. – Ważne jest, by nowe miejsca zatrudnienia powstawały także dla tych, którzy mieszkają w poszczególnych gminach na terenie powiatu hrubieszowskiego.

– Rynek się kurczy, koszty pracy rosną. Jest coraz trudniej, obowiązków przybywa – przyznaje Sławomir Kędziera, przewodniczący Zarządu Osiedla „Śródmieście” w Hrubieszowie, który od ponad 30 lat prowadzi tu zakład fotograficzny. – W mieście też jest coraz mniej potencjalnych klientów. Hrubieszów się kurczy. Przybywa natomiast pustych lokali, które czekają na wynajęcie.

– Okazuje się, że zakład karny może stać się doskonałym partnerem w biznesie dla prywatnego przedsiębiorcy. Od ponad 3 lat funkcjonuje program „Praca dla więźniów”. Nasi podopieczni pracują w firmach o wielorakim charakterze. To m.in. branża motoryzacyjna, gastronomiczna, hotelarska i spożywcza – wymienia pułkownik Janusz Krotkiewicz, dyrektor Zakładu Karnego w Hrubieszowie. – Różnorodność możliwości zatrudniania osadzonych jest ogromna. To bardzo pożyteczne.

– W poprzednich latach jako miasto wprowadziliśmy już pewne instrumenty, które wspierają inwestorów. Chcemy swoją ofertę rozwijać dalej, by być zielonym światłem dla naszych przedsiębiorców, ale również dla potencjalnych inwestorów z zewnątrz, którzy mogliby skorzystać z naszych terenów inwestycyjnych – podsumowuje Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Szczegółowe informacje na temat przysługujących ulg można znaleźć na nowej stronie internetowej dla przedsiębiorców www.hrubieszow.tuinwestuje.pl.

AlF / opr. MatA

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version