Irmina Nikiel o zagrożeniach ze strony kleszczy

dsc 0605 ok

Irmina Nikiel, wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie, przestrzega przed zagrożeniami ze strony kleszczy. Nawet do 30 procent kleszczy w Polsce może być zakażonych. Te małe pajęczaki przenoszą bardzo groźne dla życia ludzi choroby – boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Dlatego ważna jest profilaktyka, odpowiednie zabezpieczenie oraz przede wszystkim świadomość zagrożeń, jakie może nieść ze sobą kontakt z zakażonym kleszczem: – Aby doszło do zakażenia, taki zakażony kleszcz musi przebywać w naszej skórze po wpięciu się w tę skórę minimum 24 godziny. 24 godziny do 48 godzin to czas konieczny, aby krętki, które znajdują się w organizmie kleszcza mogły przedostać się z jego śliną do naszego ciała. Znieczula wtedy, kiedy przystępuje do wpinania się w nasze ciało, więc tego ukłucia nie czujemy. Po każdym wyjściu do lasu, na łąkę, na skwerek osiedlowy, po powrocie do domu należy obejrzeć swoje ciało.

CZYTAJ: Uwaga na kleszcze! Coraz więcej chorych na boreliozę 

CZYTAJ: „Co nas gryzie?”: Kleszcze

Warto pomyśleć o przyjęciu szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz odpowiednio zabezpieczać siebie i zwierzęta przed wyjściem w tereny zielone.

WB (opr. DySzcz)

Fot. Przemysław Guzewicz

Exit mobile version