Elektrociepłownia Lublin Wrotków otworzyła drzwi dla wszystkich, którzy są ciekawi jak powstaje energia elektryczna oraz ciepło. Przy zakładzie trwa festyn dla mieszkańców Lublina. W programie jest także zwiedzanie elektrociepłowni.
– Bardzo wiele tu się zmieniło od czasów, gdy budowaliśmy elektrocieplownię i zaczynaliśmy w niej pracę. Przyszliśmy powspominać – mówią Robert Król i Jan Gawlik. – Stawiałem tu pierwsze bloki. To było w 1974 roku. Wtedy tu jeszcze nic nie było – mówią.
Lubelska elektrociepłownia to obecnie bardzo nowoczesny i ekologiczny zakład. Zaledwie 10 procent wykorzystywanego tutaj paliwa to węgiel. Stosuje się go tylko w najzimniejsze dni. W ekologiczności elektrociepłowni świadczy choćby to, że od 2 lat na jego kominie gniazduje rodzina sokola wędrownego. Sokoły można zobaczyć także podczas festynu. Przyjechał z nimi sokolnik Radosław Rola.
– To nie są dokładnie takie ptaki jak gniazdujące tutaj, ale to także piękne okazy – mówi. – Dzisiaj przywiozłem raroga górskiego i białozora. Mają na głowach kaptury. Są to takie elementy „wyposażenia” sokoła, żeby ptak spokojnie sobie siedział. Kolkwialnie mówiąc to takie uspokajacze.
W tym roku lubelskim sokołom wędrownym, które gniazdują na wieży Elektrociepłowni Lublin Wrotków udało się odchować troje młodych. W okresie świąt Wielkiej Nocy wykluło się pięć piskląt. Dwa z nich jednak padły 7 maja, prawdopodobnie zwierzęta zatruły się pokarmem. Badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach wykazały, że w organizmach ptaków znajdowały się toksyczne substancje używane między innymi do zwalczania szczurów i myszy.
CZYTAJ TAKŻE: Młode lubelskie sokoły mają już imiona
CZYTAJ TAKŻE: Pisklęta sokołów zostały otrute! Znamy ustalenia naukowców PIW
Młode dorastają pod czujnym okiem internautów, którzy obserwują życie w gnieździe za pośrednictwem internetowej transmisji www.peregrinus.pl. Młode sokoły nauczyły się latać i obecnie rzadko można je zobaczyć w gnieździe, ale wciąż jeszcze do niego czasami wracają.
Dzień otwarty w lubelskim oddziale PGE Energia Ciepła SA odbywa się przy ul. Inżynierskiej 4 w Lublinie.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Anaraga /wikipedia.org/