Za 11 dni w Lublinie pojawi się król Zygmunt August, a Kozi Gród licznie odwiedzi też szlachta polska i litewska. W obozie, który zostanie rozbity na placu Litewskim, będzie można przyjrzeć się życiu naszych przodków z XVI wieku.
Miasto przygotowuje się do kulminacji obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. – Główne wydarzenia zaplanowano na 7 dni – od 28 czerwca do 4 lipca.
– Daty te nie są przypadkowe – wyjaśnia zastępca prezydenta Lublina, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. – 28 czerwca to dzień przyjęcia Unii Lubelskiej w 1569 roku, a 4 lipca to data ratyfikowania jej przez króla Zygmunta Augusta. Przez te 7 dni odbędzie się szereg wydarzeń. Będą: inscenizacje historyczne, koncerty, ale też wydarzenia edukacyjne.
– Chciałbym szczególnie zaprosić do odwiedzenia miejsca, które było świadkiem wydarzeń z 1569 roku – zaprasza przeor klasztoru dominikanów w Lublinie, ojciec Krzysztof Modras. – To przede wszystkim bazylika dominikanów, a szczególnie dzisiejsza Kaplica Ossolińskich. Według dokumentów właśnie tam Zygmunt August, po zaprzysiężeniu aktu Unii, miał paść na kolana i odśpiewać dziękczynne „Te Deum”. Drugim elementem jest znajdująca się w klasztorze sala Unii Lubelskiej. To gotycki refektarz, gdzie król i inni uczestnicy zjazdu prawdopodobnie zgromadzili się na poczęstunek.
– Narodowy Bank Polski postanowił przygotować specjalną srebrną 20-złotową monetę, która prezentacja nastąpi w lubelskim klasztorze dominikanów już 26 czerwca – mówi dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Michał Karapuda. – A 27 czerwca rozpocznie rzecz wyjątkowa. Rozpocznie się największa w Polsce prezentacja kultury litewskiej.
– Pod nazwą „Litewski focus” będzie można odnaleźć bardzo wiele wydarzeń, których głównym celem będzie pokazanie współczesnej Litwy – zapowiada Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowa festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. – Chcemy odejść trochę od romantycznego, historycznego wizerunku naszego sąsiada i pokazać Litwę, jaka jest teraz.
– Na placu Litewskim zostanie rozbity obóz szlachecki. Pełno w nim będzie postaci historycznych – dodaje Michał Karapuda. – Znajdą się tam nie tylko rycerze, ale i zespoły muzyki i tańca dawnego. Dzięki temu będziemy mogli przenieść się w czasy Unii Lubelskiej, do końca XVI wieku, kiedy Lublin przeżywał swój złoty okres. Spróbujemy odtworzyć też atmosferę wielkiego święta, jakim było przyjęcie – po wielu miesiącach sejmu – dokumentu unii polsko-litewskiej.
– Będzie to autentyczne obozowisko szlachty polskiej i litewskiej. Grupy rekonstrukcyjne rozbiją namioty i pokażą, jak wyglądało życie codzienne w takich obozowiskach, Zobaczymy ówczesną kuchnię, rzemiosło, musztrę. Ale dzieci będą też mogły nauczyć się kaligrafii bądź jak wykonywano dawniej świece. Pojawią się też akcenty muzyczne i taneczne – dodaje Małgorzata Wojcieszuk z Fundacji Belriguardo
– Po święcie, które odbędzie się w centrum miasta, będziemy chcieli wywieźć trochę Unii Lubelskiej do dzielnic. Dlatego chcemy spektakle z Centrum Kultury przewieźć mieszkańcom dokładnie pod drzwi i okna bloków. To pilotażowy projekt, żeby kulturę wysoką i historię pokazywać bardzo blisko mieszkańców. Na początek w lipcu odbędą się trzy pikniki – zapowiada Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
Każdy chętny otrzyma też kieszonkowy przewodnik, w którym znajdzie informacje o wydarzeniach, którymi Lublin będzie „Świętował Unię”.
Wydarzenia odbywać się będą głównie na placu Litewskim, ale także na Starym Mieście i w Centrum Spotkania Kultur.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski