Wykorzystywana coraz częściej w przemyśle, w procesach automatyzacji, czy na przykład w systemach rozpoznawania twarzy – sztuczna inteligencja będzie tematem konferencji na Politechnice Lubelskiej.
– Kilkudziesięciu naukowców z całego świata (m.in. z Australii i Włoch) będzie wymieniać się informacjami na temat jej zastosowań – mówi dr hab. Dariusz Czerwiński, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej: – Technik sztucznej inteligencji jest w tej chwili na świecie bardzo dużo. One znajdują zastosowanie w najróżniejszych obszarach naszego życia, począwszy od zastosowań medycznych, poprzez to, że sztuczna inteligencja wspomaga przełączanie świateł, żeby nie tworzyły się korki. Medialne zastosowania tej sztucznej inteligencji to chociażby systemy, które udają ludzi czy też sztuczni lektorzy, którzy wypowiadają się w dosyć inteligentny sposób.
Lubelscy inżynierowie pracują na przykład nad systemem akwizycji ruchu, czyli analizy sygnału EEG pod kątem jego wykorzystania do interfejsu mózg-komputer. Prowadzone są także badania z użyciem technologii 3D w muzealnictwie i do ochrony dziedzictwa kulturowego.
Konferencja na Politechnice Lubelskiej potrwa do soboty (15.06).
KSz (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com