Lublin: odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność opozycji antykomunistycznej

Tablica upamiętniająca działalność opozycji antykomunistycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim została odsłonięta na dziedzińcu gmachu głównego. Wydarzenie było częścią obchodów Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – święta patronalnego KUL.

W 1976 roku związane z KUL środowisko „Spotkań” jako pierwsze w Polsce rozpoczęło nieocenzurowaną, niezależną od komunistycznych władz działalność wydawniczą. W latach 1977-88 wydawało między innymi „Spotkania. Niezależne pismo Młodych Katolików” oraz serię książek Biblioteki „Spotkań”.

– Największym strukturalnym opozycjonistą od lat 40. był Kościół katolicki i jego instytucje, w tym KUL – mówi redagujący pismo polski historyk, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL Janusz Bazydło: – Ta wolność objawiała się przy wielu okazjach, w marcu 68 roku, kiedy doszło do studenckich demonstracji. Ofiary tej demonstracji – studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskiego – mogli podjąć studia tylko na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 73-74 powstała studencka samorządność. Tutaj w maju 76 roku dotarł pierwszy powielacz przesłany przez naszego kolegę, Piotra Jeglińskiego z Paryża. Dało to początek niezależnej poligrafii.

Podczas uroczystości w auli imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiciele środowiska „Spotkań” przekazali do zbiorów Muzeum KUL maszynę do pisania.

MaK (opr. DySzcz)

Fot. DySzcz

Exit mobile version