Lublin pożegnał abp. Bolesława Pylaka

pylak1

W lubelskiej archikatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka. Był najstarszym polskim biskupem. Zmarł w miniony czwartek w wieku 97 lat.

W mszy żałobnej wzięli udział arcybiskupi i biskupi – przedstawiciele Episkopatu Polski oraz metropolita prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej Abel. Byli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz i duchowieństwo. Arcybiskupa żegnali również przyjaciele i rodzina.

Bolesław Pylak urodził się w Łopienniku Górnym w 1921 roku. – Ksiądz arcybiskup udzielał mi sakramentu bierzmowania. Zresztą bywał często w Łopienniku, bo przecież jest naszym rodakiem. Cała parafia pw. św. Bartłomieja, której teren praktycznie pokrywa się z obszarem gminy Łopiennik Górny, zawsze darzyła go wielkim szacunkiem. Był to wielki człowiek, patriota i wielki kapłan. Parafia i gmina Łopiennik są z niego dumne – opowiadał jeden z mieszkańców Łopiennika.

Homilię podczas mszy pogrzebowej wygłosił metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za epokowe dokonania związane z posługą arcybiskupa Bolesława Pylaka – mówił abp. Stanisław Budzik. – To budowa ponad 400 kościołów i kaplic, znaczne pomnożenie liczby parafii, wzrost powołań kapłańskich i zakonnych, wyświęcenie ponad 700 kapłanów, troska o należytą formację alumnów.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Pogrzeb abp seniora Bolesława Pylaka, Lublin, 11.06.2019, fot. Piotr Michalski

– Ks. arcybiskup Bolesław Pylak przeżył w kapłaństwie 71 lat, w biskupstwie 53 lata. I były to lata wytężonej pracy duszpasterskiej i pięknego kapłańskiego świadectwa. Świętej pamięci Bolesław Pylak był pierwszym biskupem konsekrowanym w II tysiącleciu chrześcijaństwa na naszych ziemiach – mówił abp Budzik.

CZYTAJ TAKŻE: Uroczystości pogrzebowe abp Bolesława Pylaka

Arcybiskup Pylak był też profesorem i Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Pełnił swoje wysokie funkcje w okresie przełomów, kiedy KUL – w latach 70. i 80. – był enklawą wolności, co nie podobało się ówczesnym władzom – mówił rektor uczelni, ksiądz profesor Antoni Dębiński. – W tych trudnych, złożonych czasach, kiedy pojawiały się nowe formy działania opozycji, a poza obiegiem cenzury powstawały nowe czasopisma, studenci zrzeszali się w nowe formy organizacyjne, czasem zniecierpliwieni i gniewni, ksiądz arcybiskup podejmował w sposób wyważony oraz roztropny rozmowy z władzami w Lublinie i Warszawie. Robił to, aby zapewnić uniwersytetowi godne trwanie, a także autonomię, wolność badań i działania, na tyle, na ile było to możliwe.

– Abp Bolesław Pylak był otwarty bliski, po prostu ojcowski. Dziś za tak wiele spraw chcemy powiedzieć Panu Bogu: „dziękujemy” – mówił ks. Marek Urban.

Arcybiskup Bolesław Pylak spoczął w krypcie lubelskiej archikatedry.

Lubelską diecezję objął w 1975 roku. W 1992 roku został podniesiony do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego, paliusz otrzymał z rąk papieża Jana Pawła II. Na emeryturę przeszedł w roku 1997. Zmarł w ubiegły czwartek (06.06) w domu księży emerytów przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. 

RMaj / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version