Lekarze, urzędnicy i samorządowcy rozmawiali dziś (12.06) o zdrowiu mieszkańców Lubelszczyzny.
– Zbyt mało ruchu oraz zła dieta to zabójcy dzisiejszych czasów – podkreśla Michał Brzyński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Są pewne grupy chorób, o których trochę zapomnieliśmy, a one gdzieś tam wracają szczególnie w grupach bardzo wrażliwych. To są dzieci, seniorzy czy osoby przewlekle chore. Tutaj mam na myśli głównie choroby infekcyjne. Duża część pacjentów onkologicznych nie umiera wcale z powodu choroby pierwotnej, ale na przykład dlatego, że mają zakażenie pneumokokiem, któremu moglibyśmy w łatwy sposób zapobiegać. Takie działania mogą być realizowane przez samorządy terytorialne w sposób skuteczny i efektywny – dodaje.
– To co realizujemy w obszarze zdrowia i profilaktyki na terenie miasta to jest osiem programów polityki zdrowotnej, bo tak nazywa się to pod względem prawnym – zaznacza Barbara Danieluk, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin. – Są one dedykowane różnym grupom społecznym w różnych obszarach zdrowia. Zaczynając od profilaktyki wad i diagnostykę wzroku, poprzez profilaktykę próchnicy zębów i programy szczepionkowe czy szczepienia przeciwko pneumokokom, grypie, HPV. To są takie główne działania i obszary, które dedykujemy mieszkańcom – dodaje.
Co jest największym wyzwaniem, jeśli chodzi o realizację tych programów? Jaką popularnością się one cieszą? – To co kilka lat temu jeszcze było przyjmowane z pewnym dystansem, może czasami z obawami teraz w zasadzie takich barier nie ma – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Danieluk. – Wszystkie programy, szczepienia mówiąc wprost schodzą nam bez żadnych problemów, chociażby z uwagi na fakt, że szczepienia miasto oferuje za darmo – dodaje.
– Profilaktyka jest bardzo potrzebna – twierdzi kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Jacek Roliński. – Ja się zajmuję immunologią i problemem szczepień pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ten temat w Polsce jest prawie dziewiczy. Generalnie skupiamy się na leczeniu raka, natomiast leki przynoszą wiele powikłań. Możemy temu zapobiec przy pomocy między innymi szczepień ochronnych czy profilaktyki zakażeń. O tym niewiele się mówi i myśli – dodaje.
MaTo / opr. PaW
Fot. pixabay.com