Lublin świętuje 450-lecie Unii Lubelskiej

pm szlachta014

2019-06-28T12:00:52:00 , Fot. Piotr Michalski Oboz szlachty polskiej i litewskiej w 450 rocznica Unii Lubelskiej .

Lublin rozpoczął świętowanie 450. rocznicy Unii Lubelskiej. W programie są koncerty, wystawy, szlachecka kuchnia i spacery z królem Zygmuntem II Wazą.

CZYTAJ: Świętujemy rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej

Ważnym elementem tegorocznych obchodów jest m.in. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Z racji wspomnianych obchodów na muzycznej scenie zobaczymy m.in. litewskich muzyków.

– Udało nam się wypracować wydarzenie, które jest jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk: – Udało nam się stworzyć markowy festiwal, dobrze wkomponowany w potrzeby promocji polskiej kultury, ale również i pokazywania tego, co jest ciekawe na świecie, a zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto podkreślić, że dzięki Narodowemu Centrum Kultury, nauczyliśmy się ze sobą współpracować. Mówię o miastach Białystok, Lublin i Rzeszów. Czasami potrzebna jest płaszczyzna, na której wszyscy się spotykamy i nagle widzimy, że jak połączymy te potencjały, to jest zdecydowanie większa jakość i zdecydowanie więcej ciekawych projektów.

CZYTAJ: W Lublinie ruszyły Inne Brzmienia

ZOBACZ ZDJĘCIA: Festiwal Inne Brzmienia – dzień pierwszy, Lublin, 27.06.2019, fot. Piotr Michalski 

Podczas obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej obecna jest m.in. attaché ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, Rasa Rimickaite: – Bardzo chciałam, żeby kiedyś litewscy artyści zagościli w większym, dłuższym programie na tym fantastycznym festiwalu. 450 lat to coś niesamowitego, jeśli spojrzy się wstecz w historię. Ludzie mogli usiąść, porozmawiać i dogadać się co do czegoś, co ówcześnie budziło podziw całej Europy.

CZYTAJ: Świętujemy Unię [PROGRAM OBCHODÓW]

CZYTAJ: 450 lat Unii Lubelskiej. Obchody w CSK w Lublinie [PROGRAM]

W ramach obchodów większość wydarzeń odbywa się w miejscu symbolicznym – na placu Litewskim, którego nazwa upamiętnia tradycje obozowania posłów podczas Sejmu Lubelskiego w 1569 roku. To również miejsce, gdzie obecnie znajduje się pomnik Unii Lubelskiej. Na czas obchodów plac Litewski zamienił się w obozowisko szlachty i rycerzy.

– Wszyscy mogą zobaczyć tu szlacheckie zwyczaje i kulturę – mówi prezes chorągwi Zamku w Zawieprzycach, Anna Skrzypek-Woźniacka: – Stworzyliśmy obozowisko polskie, litewskie. Prezentujemy szlachtę polską. Staramy się zarówno strojem, jak i obyczajem odzwierciedlić to, co działo się tu paręset lat temu. Mamy namioty szlacheckie, w których trwa typowa biesiada szlachecka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obóz szlachty polskiej i litewskiej na placu Litewskim, Lublin, 28.06.2019, fot. Piotr Michalski

W niedzielę gospodarzem głównych obchodów będzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W uroczystościach wezmą udział polscy parlamentarzyści, przedstawiciele litewskiego Seimasu oraz delegacje m.in. z Ukrainy, Estonii oraz Węgier. Następnego dnia, w poniedziałek (1.07) rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin. Wezmą w niej udział delegacje zagraniczne oraz zaproszeni goście. Po sesji z Zamku Lubelskiego na plac Litewski wyruszy renesansowy korowód. To tylko część zaplanowanych atrakcji w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej.

MaTo (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version