Lublin uhonorował pamięć Modesta Sękowskiego

sekowskiego

Wąwóz w lubelskiej dzielnicy Wieniawa, pomiędzy ulicami ks. Jerzego Popiełuszki i Klemensa Junoszy, od dziś nosi imię Modesta Sękowskiego, założyciela i pierwszego prezesa Lubelskiej Spółdzielni Niewidomych.

Modest Sękowski urodził się 25 grudnia 1920 roku w Luberadzu nieopodal Ciechanowa. W wieku 11 lat stracił wzrok na skutek wypadku. Później przebywał w Ośrodku dla Niewidomych w Laskach. W czasie powstania warszawskiego był sanitariuszem w zorganizowanym na terenie ośrodka szpitalu. W roku 1945 przyjechał do Lublina, gdzie zaczął studiować historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jednocześnie zorganizował w tym mieście pierwszą na terenie Polski spółdzielnię niewidomych. W 1972 r. pracowało w niej, na terenie 5 należących do spółdzielni obiektów, ponad 700 osób. W roku 1948 Modest Sekowski zorganizował w Lublinie oddział Związku Pracowników Niewidomych, później przekształconego w Polski Związek Niewidomych. Był prezesem tego oddziału aż do swojej śmierci. Był tez inicjatorem pierwszego na terenie Lubelszczyzny spis osób niewidomych. W latach 1958-1966 był członkiem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie, w której działał na rzecz społeczności regionu. Miał też bliski kontakt ze środowiskiem inteligencji katolickiej oraz kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Modest Sękowski zmarł w 1972 roku w Lublinie. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię nosi założona przez niego Spółdzielnia Niewidomych w Lublinie. Firma działa do dzisiaj, zajmując się produkcją głównie wiązek przewodów elektrycznych, komponentów elektrycznych, wyrobów elektrotechniki użytkowej i automatyki.

Inicjatorem nadania lubelskiemu wąwozowi im. Modesta Sekowskiego był lubelski oddział Polskiego Związku Niewidomych. Rada Miasta Lublin stosowną uchwałę podjęła we wrześniu 2018 roku.

ToMa

Fot. ToMa

Exit mobile version