Każdy, kto lubi jeździć na rowerze, może połączyć przyjemne z pożytecznym. Wystarczy ściągnąć aplikację na telefon komórkowy i włączać ją za każdym razem, kiedy korzysta się z jednośladu.
Trzy organizacje, dla których rowerzyści wykręcą najwięcej kilometrów, będą miały możliwość zrealizowania swoich pomysłów. Wszystkie pozostałe projekty, które osiągną minimum 100 tysięcy wyjeżdżonych km, zostaną zakwalifikowane do konkursu. Spośród 45 pomysłów do wyboru są 2 z Lublina.
– Porozumienie Rowerowe chce zrealizować akcję „Odjazdy Bez Barier” – tłumaczy Michał Wolny. – Projekt ma na celu przeprowadzenie długodystansowej wyprawy rowerowej dla osób z ograniczoną mobilnością: niedowidzących, głuchoniemych, wykluczonych społecznie czy ekonomicznie. Trasa wyprawy to Lublin-Gdańsk-Lublin. Byłaby podzielona na 5 etapów. W ramach projektu zostaną zakupione tandemy dla osób niedowidzących. Po zakończeniu wyprawy przekażemy je organizacjom społecznym. Pojawią się także rowery poziome czy trójkołowe.
– Akcja jest bardzo dobra – uważa Marcin Polak, który tandemem jeździ już od 20 lat. – Kto ma słaby wzrok, niech próbuje jazdy na tandemach. Teraz jest zastój, ludzie nie garną się do tej dyscypliny. Kiedy ja zaczynałem, było wiele osób jeżdżących na tandemach. Teraz trudno jest zebrać ekipę na mistrzostwa Polski. Brakuje promocji tego sportu, trzeba o nim mówić więcej.
– Pomysł jest świetny – dodaje Piotr Jasiulewicz z Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Osoby niepełnosprawne poprzez uprawianie sportu zyskują większą sprawność ruchową. Jeżeli chodzi o niewidomych – sport poprawia koordynację i wyczucie przestrzeni. To także integracja, spotkanie z innymi ludźmi i współzawodnictwo.
– Elementem naszego projektu będzie nauka jazdy rowerem dla mieszkańców ośrodków dla uchodźców w województwie lubelskim. Chcemy przeprowadzić kursy m.in. w Kolonii Horbów oraz przekazać rowery, by przebywający tam cudzoziemcy, mogli z nich korzystać – wyjaśnia Wojciech Góra ze Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz” w Lublinie
– Trasa nie jest nie do pokonania. Wystarczy, że 1 osoba przejedzie 1000 kilometrów. Udział w akcji może okazać się świetną motywacją dla tych, którzy jeżdżą, trenują i ścigają się amatorsko – podsumowuje Paweł Kazanowski, pracownik jednego z lubelskich sklepów rowerowych.
Akcja kręcenia kilometrów trwa do 15 września. Żeby wziąć w niej udział, należy ściągnąć na komórkę aplikację odLOTTOwa jazda. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.fundacjalotto.pl (fot.)
LilKa / opr. MatA