Magiczna noc w lubelskim skansenie

noc 7

Tradycje nocy świętojańskiej można poznać dziś w Muzeum Wsi Lubelskiej. Święto, popularnie zwane Sobótką, związane jest z letnim przesileniem słońca i ma przedchrześcijańskie korzenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej, Lublin, 22.06.2019, fot. Piotr Michalski

Według ludowych podań ta noc jest także jedyną w roku, kiedy zakwita kwiat paproci. A kto go znajdzie, będzie bogaty do końca życia. 

– Powszechnie wierzono też, że osoby biorące udział w sobótkowych uroczystościach przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku – mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej, Marzena Bury: – Tradycje, które spotykamy na Lubelszczyźnie, są trochę przemieszane z wątkami jeszcze przedchrześcijańskimi, jak choćby wspólne biesiadowanie przy ognisku, przeskakiwanie przez ognisko, przepasywanie bioder bylicą. Wszystkie te czynności, które towarzyszą wspólnemu bytowi, tańcom i pląsom, służyły zapewnieniu sobie płodności, urodzaju i dobrobytu.

W programie sobótkowej nocy w Muzeum Wsi Lubelskiej znalazły się: przedstawienie w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska, korowód i puszczanie wianków na wodzie oraz zabawa przy ognisku przy dźwiękach kapeli ludowej.

Świętowanie potrwa do północy. Wstęp jest wolny.

KovA (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version