Projekt architektoniczny budowy muzeum-miejsca pamięci w Sobiborze został jednogłośnie zaakceptowany przez Międzynarodowy Komitet Sterujący. Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2019 roku.
Harmonogram prac oraz koncepcja wystawy głównej były omawiane przez Międzynarodowy Komitet Sterujący który spotkał się w Okunince. Rozmowom przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, brali w nich udział przedstawiciele rządów Holandii, Słowacji i Izraela, a także Naczelny Rabin Polski – Michael Schudrich i dyrekcja Państwowego Muzeum na Majdanku, które realizuje projekt.
Obrady były podzielone na dwa dni. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w wizji lokalnej na terenie budowy muzeum-miejsca pamięci w Sobiborze. Natomiast drugiego – poznali pełny projekt architektoniczny uwzględniający ekspozycję reliktów komór gazowych, odkrytych na terenie byłego obozu zagłady. Projekt i proponowane rozwiązania zostały jednomyślnie zaakceptowane przez wszystkich członków komitetu.
Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku – Tomasz Kranz przedstawił także koncepcję plastyczną wystawy stałej wybraną w zorganizowanym przez muzeum międzynarodowym konkursie.
Podczas spotkania uczestnicy wstępnie omówili również plany związane z ceremoniami otwarcia muzeum i miejsca pamięci w Sobiborze.
Muzeum ma być otwarte jesienią przyszłego roku.
MaK / opr. SzyMon
Fot. Danuta Matloch /www.mkidn.gov.pl/