„Moje Roztoczańskie Drzewo”: Ostatnia chwila na wzięcie udziału w konkursie

drzew 1

Dają cień, są miłe dla oczu i produkują tlen. W środowisku naturalnym Roztocza występują wszystkie gatunki polskich drzew lasotwórczych oprócz wysokogórskich. W odpowiedzi na te walory Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach w powiecie tomaszowskim zorganizował konkurs fotograficzny pod hasłem „Moje Roztoczańskie Drzewo”.

Do jutra (15.06) można zgłosić się do udziału – wystarczy zrobić zdjęcie swojego ulubionego drzewa.

– Konkurs jest zarówno dla mieszkańców, jak również dla turystów, którzy zachwycili się pięknem Roztocza – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, Joanna Jamroż: – Chcieliśmy zwrócić uwagę na naszą roztoczańską przyrodę, która jest przepiękna. Konkurs ma na celu m.in. promowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych Roztocza, ale chcemy także zwrócić uwagę na propagowanie ekologii, ochrony przyrody, a przy tym też rozwijać wrażliwość artystyczną, żeby spoglądając na drzewo zobaczyć coś więcej. Tak jest od zawsze, że kultura, sztuka i przyroda współgrają ze sobą.

– Tereny Nadleśnictwa Tomaszów są bogate w egzemplarze, charakteryzujące się dostojnym wyglądem, dużymi gabarytami, dużą pierśnicą tego drzewa – mówi Grzegorz Dżugaj, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Tomaszów: – Tutaj królują dęby. To najbardziej długowieczny gatunek występujący w Polsce, drzewa pomnikowe. Drugim takim gatunkiem jest jodła. Mamy piękny rezerwat jodły w miejscowości Ulów – bardzo wysokie drzewa, sięgające nawet 50 m wysokości. Historyczne zapisy, do których udało mi się kiedyś dotrzeć, mówią o tym, że z takiego jednego drzewa można było kiedyś wybudować dom mieszkalny dla rodziny.

– W okolicy mamy przepiękne lasy, piękny krajobraz, wręcz bieszczadzki. Często nazywamy nasze okolice takimi „małymi Bieszczadami” – zaznacza Joanna Jamroż: – W naszej gminie jest także wiele zabytków przyrody. Jest bardzo stary drzewostan w parku w Krynicach, czy w Dzierążni, aleja lipowa. Nawet w tak upalne dni na pewno będzie tam bardzo miło.

– Na Roztoczu mamy nawet drzewa, które układają się w kształt serca – mówi Andrzej Kudlicki z biura turystycznego Quand: – Mamy piękne aleje. Ja jestem pod wrażeniem alei kasztanowej, która jest za Narolem. Wczesną wiosną jest tam piękny widok.

– Znajdziemy tu wiele fragmentów do fotografowania, do wypoczynku, miejsc, gdzie możemy szukać wytchnienia, relaksu. Chodzi o to, żeby parasol koron drzew dawał taką osłonę, by słońce nie docierało do wnętrza – dodaje Grzegorz Dżugaj.

– Chyba wszyscy zauważamy, że przez ostatnie lata może za dużo tych drzew niszczyliśmy. Teraz, szczególnie w takie dni, tęsknimy za drzewem, żeby się pod nim schronić i chyba coraz więcej wiemy na temat tego jak bardzo jest wartościowe dla naszego zdrowia i komfortu – mówi Joanna Jamroż.

– Te drzewa trzeba chronić i traktować jako dobro naszego regionu i robić wszystko, żeby jak najwięcej tych drzew zostało – mówi Andrzej Kudlicki: – Jak mówi stare indiańskie przysłowie, myśmy ziemi nie odziedziczyli po naszych przodkach, a pożyczyliśmy od naszych dzieci. Trzeba przyrodę i stan środowiska zachować w jak najlepszym stopniu. A dzisiaj wiele osób bije już na alarm, że ta ochrona środowiska powinna już iść w innym kierunku i trzeba coś zrobić, bo klimat się zmienia, czego jesteśmy świadkami.

Dwa zdjęcia swojego ulubionego drzewa należy przesłać mailem na adres: gok_krynice@poczta.onet.pl.

Informacje o konkursie są dostępne na stronie: www.krynice.naszgok.pl.

AlF (opr. DySzcz)

Fot. krynice.naszgok.pl

Exit mobile version