Członkowie Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem budowy budowy muzeum-miejsca pamięci w Sobiborze zaakceptowali projekt architektoniczny upamiętnienia miejsca po byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady. W spotkaniu w Okunince uczestniczyli przedstawiciele Izraela, Słowacji i Holandii. Obradom przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin.
Zapewnił on, że projekt upamiętnienia został jednogłośnie zaakceptowany. – Jesteśmy blisko końca realizacji tego wieloletniego projektu. Budynek muzealny zostanie oddany do użytku we wrześniu i będzie tam można już instalować wystawę. Mamy bardzo dużo artefaktów, odnalezionych w ramach wieloletnich badań archeologicznych, przeprowadzonych w Sobiborze. Są one często bardzo emocjonalne, identyfikują nawet konkretne ofiary z imienia i nazwiska. Mamy tez wreszcie zabezpieczenie terenu grobów masowych, znajdujących się na obszarze leśnym – informuje wiceminister Jarosław Sellin.
Podczas spotkania w Okunince uczestnicy wzięli udział w wizji lokalnej na terenie budowy muzeum i poznali pełny projekt architektoniczny, uwzględniający ekspozycję reliktów komór gazowych, odkrytych na terenie byłego obozu zagłady. Prace budowlane muzeum mają się zakończyć w sierpniu tego roku. Natomiast całość, łącznie z terenem wokół obozu, ma być gotowa do 2021 roku.
W niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze zamordowano w czasie II wojny światowej około 180 tysięcy Żydów.
JZoń / opr. ToMa
Fot. archiwum