Nie żyje arcybiskup Bolesław Pylak

Zmarł arcybiskup senior Bolesław Pylak, był najstarszym polskim biskupem. Miał 97 lat.

– Ksiądz arcybiskup do domu Ojca odszedł w sędziwym wieku. Mimo wszystko to dla nas smutna wiadomość. Zapamiętamy go jako budowniczego wielu kościołów na Lubelszczyźnie w trudnych czasach PRL-u – mówi rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, ks. Adam Jaszcz. 

– Czas, w którym kierował diecezją lubelską, nie był okresem łatwym dla Polski i Kościoła – mówi biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło. – Arcybiskup Pylak był „biskupem wielkich przełomów”; przełomu systemów społeczno-politycznych w naszym kraju, pontyfikatu Jana Pawła II – dodaje biskup Cisło. – Był też biskupem przełomu, jeśli chodzi o nadrabianie zaległości historycznych diecezji, jeśli chodzi o sieć kościołów. Kiedy w 1975 roku objął urząd biskupa diecezjalnego, postawił sobie za zadanie, żeby zmniejszyć odległość wiernych do świątyni. W czasie swego urzędowania stał się budowniczym „drugiej diecezji”.

W ciągu jego pontyfikatu zbudowano ponad 400 kościołów i kaplic.

Abp Bolesław Pylak święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1948 roku z rąk ks. bp. Stefana Wyszyńskiego, ówczesnego biskupa lubelskiego. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował teologię dogmatyczną, a następnie pełnił funkcje wykładowcy i profesora. Przez wiele lat był wicerektorem seminarium duchownego.

Święcenia biskupie otrzymał 29 maja 1966 roku w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.  27 czerwca 1975 r. mianowany został biskupem lubelskim, a od 20 lipca 1975 r. objął rządy diecezją. W 1992 r. podniesiony został do godności Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego. Po ukończeniu 75 roku życia w 1996 roku złożył rezygnację z urzędu i został przeniesiony w stan emerytalny.

Abp Pylak zmarł dziś w Domu Księży Emerytów przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. 

KS, MaTo, RMaj

Fot. archiwum

Czytaj: 70. rocznica święceń kapłańskich abp. Bolesława Pylaka

Exit mobile version