To wiedza niezbędna dla każdego właściciela, a także dla wszystkich miłośników zwierząt. W Lublinie ruszają zapisy na darmowe warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czworonogom w nagłych wypadkach.
– Będziemy uczyć radzenia sobie w sytuacjach, z którymi bardzo często mamy do czynienia – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Eliza Betlej-Nadulska z Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt, współorganizatorka szkolenia. – Chodzi o zdarzenia, które mogą się przydarzyć właściwie każdemu zwierzakowi i, z którymi może się zetknąć opiekun, a nawet osoba postronna. Chodzi o stan wstrząsów, wszelkie wypadki komunikacyjne, pogryzienia, zranienia. Mówimy tutaj także o właściwym opatrywaniu złamanych kończyn – dodaje.
– Warto, by każdy właściciel miał podstawową wiedzę dotyczącą pomocy przedmedycznej czy paramedycznej – zaznacza doktor nauk weterynaryjnych Jerzy Ziętek. – Są sytuacje, gdy pomoże tylko specjalista. Z drugiej strony jest nie do przecenienia właściwie udzielona pierwsza pomoc – dodaje.
– Chcemy nauczyć uczestników tego w jaki sposób bezpiecznie udzielać pomocy, ale bezpiecznie również dla siebie – opowiada Betlej-Nadulska. – Ważne jest to, żeby ktoś kto udziela tej pomocy robił to w taki sposób, żeby sam nie został uszkodzony przez zwierzę. Czasem mamy też do czynienia z czworonogami, których po prostu nie znamy, albo z dzikimi zwierzętami, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla osób starających się udzielić pomocy – dodaje.
– Zostałem poproszony o prowadzenie warsztatów z pierwszej pomocy – zaznacza lekarz weterynarii Rafał Ostaszewicz. – Reanimacja zwierząt nie różni się od ludzkiej. Jest dokładnie identyczny schemat, czyli 2 wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej – dodaje.
– Chcielibyśmy uczulić nie tylko uczestników, ale też zwrócić uwagę na to, żeby reagować i nie pozostawać obojętnym, kiedy widzimy poszkodowane zwierzę – podkreśla Betlej-Nadulska.
Warsztaty dla osób pełnoletnich z udzielania pierwszej pomocy zwierzętom w nagłych wypadkach odbędą się 22-23 czerwca. Zapisy pod numerem telefonu 781 500 508 lub mailowo: info@lsoz.org. Uczestnicy po zakończonym szkoleniu uzyskają dyplomy potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu.
LilKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com
CZYTAJ: „Woda dla spragnionych czworonogów”. Ruszyła akcja Fundacji Grupy PKP