Pomoc osobom z autyzmem i zespołem Aspergera. Wolontariusze poszukiwani

wolontariat 1

Poprzez wyjście na spacer, towarzystwo przy kawie czy wspólne oglądanie filmu – między innymi w taki sposób mieszkańcy Lublina będą mogli pomóc drugiej osobie. Fundacja Alpha poszukuje chętnych do „Wolontariatu Rówieśniczego”.

– Chcemy pomóc osobom z autyzmem oraz zespołem Aspergera, a przy tym poznawać nowych ludzi – mówi Anna Prokopiak z Fundacji Alpha: – Wolontariat polega na tym, że zgłaszają się do nas dorosłe bądź dorastające osoby z autyzmem, zespołem Aspergera, które chcą znaleźć kogoś, z kim można się trochę pospotykać, wysłać temu komuś SMS-a albo pójść z nim na lody. Niestety jakoś tak jest, że te osoby z autyzmem są strasznie samotne w środowisku. Szukamy dla nich wolontariuszy. To jest cel projektu – stworzenie relacji rówieśniczej pomiędzy osobą z zespołem Aspergera a wolontariuszem.

– Autyzm, najogólniej rzecz ujmując, jest trudnością w kontaktach społecznych – mówi Jolanta Rodzik, terapeuta w Fundacji Alpha: – Każdy z nas żyje w środowisku i potrzebuje akceptacji innych. Autyzm i zespół Aspergera w tym przeszkadzają. W autyzmie są dwa kluczowe momenty. Pierwszy to okres, za który odpowiadają rodzice, do 3. roku życia. Wtedy dzieci bardzo potrzebują rodziców, żeby się rozwijać. Współczesne badania mówią, że w okresie dorastania bardzo potrzebujemy rówieśników. Jeśli ich nie ma, może to powodować inne zaburzenia psychiczne: depresję, stany lękowe. Okazuje się, że autyzm też nie jest od tego wolny.

– Przede wszystkim chcę jakoś pomóc osobom ze spektrum autyzmu, ale też chciałem nawiązać nowe relacje – mówi Marcin Wira, pracownik administracyjno-biurowy w Fundacji Alpha: – Osoby z autyzmem też są ludźmi. Potrzebują kontaktu, jak każdy inny.

– W ramach tego projektu są psychologowie, którzy opiekują się takimi parami – mówi Anna Prokopiak: – Każda z tych par ma swojego opiekuna, który dzwoni, czasami się spotyka. To jest tak, że relacja z osobą ze spektrum autyzmu jest trochę trudniejsza. Trzeba się trochę bardziej postarać. Psycholog jest osobą, która ułatwia to spotkanie.

– Psycholog wyjaśnia i daje wskazówki – mówi Jolanta Rodzik: – Uczy jak się zachować w pewnych sytuacjach oraz tłumaczy zachowanie – dodaje.

Aby zgłosić się do „Wolontariatu Rówieśniczego”, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Fundacji Alpha. W programie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 14 lat.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. www.autyzmlublin.pl

Exit mobile version