– Unia Lubelska była przełomem w historii świata – podkreślił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, który w niedzielę w Lublinie wziął udział w uroczystościach związanych z 450-leciem Unii Lubelskiej. – Wyprzedziła ona Zachód o stulecia – dodał szef rządu.
– Akt unii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego był dokumentem przełomowym w historii świata. 450 lat temu wielonarodowa i wieloreligijna wspólnota Rzeczpospolitej Obojga Narodów, będąca wyrazem idei republikańskich i demokratycznych, wyprzedziła Zachód o stulecia – napisał Morawiecki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, Lublin, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski
ZOBACZ ZDJĘCIA: 450-lecie Unii Lubelskiej: msza święta w archikatedrze lubelskiej, Lublin, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski
Premier wystosował również do uczestników obchodów list, odczytany przez wicepremiera Jacka Sasina. Mateusz Morawiecki napisał, że Unia Lubelska była przykładem współpracy opartej na wzajemnym szacunku i szacunku do prawa. Premier stwierdził, że zastosowane wtedy nowatorskie rozwiązania przyczyniły się do wzmocnienia postaw obywatelskich i demokratycznych na terenach Rzeczpospolitej. „Świadomość naszej przeszłości jest nie tylko fundamentem budowania przyszłości Polski i budowania relacji z naszymi sąsiadami. Jest to także kształtowanie jedności całej Europy” – napisał Mateusz Morawiecki.
W Lublinie trwają uroczystości związane z 450-leciem Unii Lubelskiej. Poza szefem polskiego rządu, który w uroczystościach uczestniczył oraz marszałkami Sejmu i Senatu, bierze w nich udział przewodniczący Seimasu Litwy. Przedstawiciele polskich władz oraz goście zagraniczni m.in. złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Uroczyste obchody 450-lecia Unii Lubelskiej [RELACJA]
Obecni są także przedstawiciele władz m.in. Łotwy, Estonii, Ukrainy, Czech i Węgier. W uroczystościach biorą udział ponadto duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych, a także nauki i kultury.
Akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego został podpisany 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie. Powołana w tej sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski