Ponad 300 tysięcy uczniów z Lubelskiego rozpoczęło wakacje. W II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie życzenia dobrych i bezpiecznych wakacji, a także apel o bycie dumnymi z Polski skierował do młodzieży premier Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Premier Mateusz Morawiecki na zakończeniu roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym, Chełm, 19.06.2019, fot. Piotr Michalski
– Musimy zawsze dbać o prawdę, dlatego proszę was też o to, gdziekolwiek będziecie spędzać te wakacje, żebyście zawsze o Polsce mówili dobrze – podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że mówić o Polsce trzeba dobrze, „nie dlatego, że jest taka absolutnie idealna, bo nic nie jest idealne”. – Ale wylano na nią już tyle różnych wiader pomyj, tak bardzo była sponiewierana przez historię przez ostatnich 200-300 lat, że teraz przez 25 lat postarajmy się mówić dobrze. Postarajmy się mówić dobrze, uczciwie pokazując jej piękno, piękno przyrody, piękno historii i piękno ludzi, którzy w Polsce mieszkają – apelował do uczniów Mateusz Morawiecki.
Premier życzył również szkolnej młodzieży pięknych i bezpiecznych wakacji. – Życzę wam, żeby te wakacje były piękne, żebyście wzięli ze sobą książkę, z której nie będziecie musieli pisać wypracowania i pojechali na wycieczkę, z której nie będzie trzeba pisać żadnych sprawozdań – mówił Mateusz Morawiecki.
– To była dla nas, jako nauczycieli, wyjątkowa sytuacja – powiedziała nauczycielka szkoły podstawowej numer 3 w Chełmie, Nella Kozłowska. – Trudny ze względu na strajki, bardzo pracowity, ale dobrnęliśmy do końca. Ten rok minął szybciutko.
Tak jak każdy pracownik czeka na urlop, tak nauczyciele oczekują wypoczynku – stwierdziła nauczycielka II LO w Chełmie, Katarzyna Krzysteczko-Wróbel. – Myślę, że wszyscy u nas w szkole pracowali bardzo sumiennie. To był rok wytężonej pracy. Musieliśmy przecież przygotować ponad 200 uczniów do egzaminu maturalnego.
W kolejnym roku szkolnym szkoły średnie czeka kolejny egzamin. Naukę w szkołach podstawowych i gimnazjach zakończył właśnie „podwójny rocznik”. Oznacza to, że placówki ponadgimnazjalne będą musiały przygotować się na przyjęcie znacznie większej liczby ucznów niż do tej pory.
– Jeżeli chodzi o Chełm, nie ma żadnego problemu z „podwójnym rocznikiem” – deklarował prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Na bieżąco monitorujemy sytuację i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że początek roku szkolnego przebiegnie bez zakłóceń. Tak my, jak i poprzednia władza podjęliśmy odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia szkół.
– Szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe w województwie lubelskim są przygotowane na przyjęcie absolwentów zarówno szkół podstawowych, jak i gimnazjów – potwierdziła lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – Wynika to z tego, że od wielu lat mamy do czynienia z naprawdę poważnym zjawiskiem, jakim jest niż demograficzny. Na przestrzeni ostatnich 8 lat szkolnych liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych zmniejszyła się o około 40 tysięcy.
CZYTAJ TAKŻE: Teresa Misiuk: Lubelskie szkoły gotowe na „podwójny rocznik”
– W szkole zaplanowanych jest 11 oddziałów klas pierwszych: 6 po gimnazjum, 5 po szkole podstawowej – poinformował Zbigniew Niderla, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. – Placówka jest przygotowana zarówno, jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną, jak i względy lokalowe. Nie będzie konieczności wprowadzenia nauki na zmiany czy wydłużania zajęć.
– Oczywiście mamy świadomość, że będą sytuacje takie jak w Lublinie, gdzie w szkołach cieszących się szczególną popularnością zapewne, jak co roku, nie wszyscy uczniowie zostaną przyjęci. Natomiast mamy przygotowanych zdecydowanie więcej miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych niż jest absolwentów podstawówek i gimnazjów – dodała Teresa Misiuk.
Po oficjalnych uroczystościach zakończenia roku szkolnego w II LO w Chełmie premier Mateusz Morawiecki wybrał się z uczniami na spacer na plac Łuczkowskiego i przysiadł na chwilę w jednej z lokalnych kawiarni.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski