W Multimedialnym Centrum Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji nauczyć się można było języka francuskiego za pomocą tabletów, gier oraz zabaw. W ramach inicjatywy przy Międzynarodowej Szkole Paderewski w Lublinie stanął autokar, w którym młodzież poznawała język oraz kulturę frankofońską.
O szczegółach mówi Marlena Deckert, koordynatorka projektu „Podróż przez Frankofonię”. – To wirtualna podróż. Studenci naszego kolegium przygotowali ćwiczenia interaktywne, w aplikacjach proponując dzieciom i młodzieży wirtualną podróż, dzięki której mogły poznać kraje na całym świecie, gdzie mówi się w języku francuskim – ich język i kulturę. Ćwiczenia interaktywne polegają na tym samym, co ćwiczenia tradycyjne. Chcemy w atrakcyjny sposób zachęcić, aby przyjrzeć się bliżej różnym krajom i kulturom francuskiego obszaru językowego. Nasze ćwiczenia dotyczą języka potocznego. Wykorzystujemy zjawisko, które nazywa się interkomprehensją. Wybraliśmy słowa kojarzące się z innymi językami, które znają uczniowie: polskim, angielskim czy niemieckim. Dzięki temu, nawet nie ucząc się francuskiego, rozwiązują nasze aplikacje bez problemu. Sami są zaskoczeni, że francuski jest taki łatwy i przyjemny.
Francuski jest atrakcyjny!
– To rodzaj zapoczątkowania i zachęcenia do nauki języka francuskiego – mówi Roselyne Marty, instytut francuski, Ambasada Francji. – Może ich zmotywować do wyboru tego języka, gdyż francuski posiada w sobie wiele słów, które uczniowie już znają i są im bliskie. Chcemy im uświadomić, że wiele takich wyrażeń również funkcjonuje w języku polskim. Język francuski to nie tylko Francja, ale też kraje frankofońskie, które znajdują się na wszystkich kontynentach. Język francuski może służyć uczniom w studiowaniu, pracy, życiu prywatnym. Projekt nosi tytuł „Podróż przez kraje Frankofońskie” i został stworzony, aby uzmysłowić wszystkie walory poznania języka francuskiego oraz możliwości posługiwania się nim we Francji, ale na wszystkich kontynentach.
Nauka przez zabawę
– Język angielski znają wszyscy, a każdy dodatkowy język to wartość dodana na rynku pracy – zaznacza Anna Białek-Marek, prezes stowarzyszenia Prof-Europe na Lublin. – Język francuski jest poszukiwany na rynku. To język Unii Europejskiej, wielu organizacji i dzięki niemu można zrobić karierę. Odchodzimy od podręczników, ale kierujemy się w stronę czegoś nowego, co pozwala uczyć się poprzez zabawę: mapy, możliwość dotknięcia, gogle interaktywne. Rzeczy innowacyjne są fajne.
Czytaj też: Lublin: multimedialnym autokarem przez Frankofonię
Wydarzenie zostało zorganizowane m.in. przez Ambasadę Francji, Prof-Europe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego oraz Uniwersyteckie Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Francuskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
InYa
Fot. Piotr Michalski
Zobacz zdjęcia „Podróż przez Frankofonię” – multimedialny autokar
fot. Piotr Michalski