Przywracają wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Konopnica pamięta o kapitanie Stanisławie Łukasiku „Rysiu”

rys1

Uroczystości upamiętniające słynnego dowódcę oddziałów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, kapitana Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, zorganizowano w podlubelskiej Konopnicy.

Pomnik poświęcony jemu i jego podkomendnym, a także innym oficerom i żołnierzom AK, Wojska Polskiego i Batalionów Chłopskich stoi przy siedzibie miejscowej ochotniczej straży pożarnej. W czasie okupacji niemieckiej „Ryś” był dowódcą placówki i rejonu Konopnica Armii Krajowej.

– Przez kilkadziesiąt lat wiedza o Żołnierzach Wyklętych była najpierw zakłamywana, a potem zapomniana. Dziś musimy mówić o nich młodzieży. A ci żołnierze ponieśli najwyższa ofiarę, ofiarę życia. To byli młodzi ludzie w wieku dwudziestu kilku – trzydziestu kilku lat. Walczyli najpierw ze zniewoleniem niemieckim, a po 1944 roku ze zniewoleniem sowieckim. Oni, widząc te wartości, które zostały przywiezione do Polski na czołgach sowieckich, nie zgadzali się z tą narracją komunistyczna. Dzięki takim uroczystościom przywracamy wiedzę o nich współczesnej młodzieży – mówi bratanek kapitana Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, Jacek Łukasik. 

Kapitan Stanisław Łukasik podczas okupacji aktywnie działał w konspiracji. Od początku 1944 r. stał na czele oddziału partyzanckiego. Od 1947 roku  walczył w zgrupowaniu oddziałów partyzanckich mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W 1947 kapitan Łukasik wraz „Zaporą” i innymi podkomendnymi majora Dekutowskiego, został aresztowany i skazany na śmierć. Dwa lata później 7 marca został zamordowany w mokotowskim więzieniu.

W 1992 roku kapitan Łukasik został zrehabilitowany i odznaczony: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Orderem Odrodzenia Polski.

W 2012 roku szczątki kapitana odnaleziono w kwaterze „Ł”, tak zwanej „Łączce”  na cmentarzu na warszawskich Powązkach. 

MaK / opr. ToMa

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version