Przyroda jest teraz w okresie rozkwitu, co widać zwłaszcza na Roztoczu. Wśród wielu uroków roztoczańskiej natury o tej porze roku możemy podziwiać także storczyki. Maj i czerwiec to czas, kiedy kwitnie wiele ze spotykanych w naszym regionie odmian. W Polsce mamy około 50 gatunków z rodziny storczykowatych. Na Roztoczu – około 25.
Najpiękniejsze storczyki w kraju
– Miałem przyjemność widzieć kwitnące obuwiki, to nasz najpiękniejszy storczyk – mówi specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Tomaszów, Karol Jańczuk. – Roztocze jest regionem, gdzie występują one najczęściej. Można się na nie natknąć podczas spaceru w lasach liściastych, murawach kserotermicznych, przy łąkach przyleśnych. Są to cudowne stworzenia matki natury.
– Na Roztoczu mamy do czynienia z nagromadzeniem dużej ilości siedlisk przyrodniczych, bardzo zróżnicowanych – przyznaje Piotr Chmielewski, członek Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. – Wraz ze specyficzną budową geologiczną, tradycyjnymi formami gospodarowania terenami sprawiło, że flora storczykowatych jest u nas stosunkowo rozbudowana. Spotykamy bardzo efektowne gatunki, niektóre nawet nie związane z naszymi stronami, będące reliktem okresu polodowcowego, jak storczyk purpurowy (wywodzący się z basenu Morza Śródziemnego).
Morze barw
– Storczyki ładnie kwitną. Kwiaty są przeróżne – od pięknych purpurowo-żółtych jak obuwiki, przez barwy fioletowe (storczyk purpurowy, storczyk kukawka), białe (buławniki) po brązowe (gnieźnik leśny). Większość ma długi cykl życiowy, np. obuwik zakwita po ok. 6 latach od momentu wykiełkowania, a przez kilka lat rozwija się pod ziemią – mówi Jańczuk. – Gnieźnik, czyli storczyk bezzieleniowy ma kwiatostany dopiero po 7 – 8 latach. Są to rośliny bardzo długo żyjące, egzemplarze obuwika mogą dożyć nawet 30 lat.
– Mamy dość dużo gatunków storczyków. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy wyjść na łąkę w sąsiedztwie i tam można je spotkać – zaznacza Wiaczesław Michalczuk, Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze. – Większość naszych storczyków rośnie w dużym zagęszczeniu. Duże wrażenie robi różowa łąka z kwitnącymi kukułkami szerokolistnymi czy kukułkami krwistymi.
Storczyki są pod ochroną
– Wszystkie storczyki w Polsce podlegają ochronie prawnej. Zakazane jest zrywanie i wykopywanie. Dochodzą do nas informacje, że spotyka się spacerujące osoby na stanowiskach z bukietami nazrywanych storczyków – dodaje Karol Jańczuk.
– Wiosną 2010 roku ok. 100 roślin z jednego z roztoczańskich rezerwatów zostało wykopanych – Piotr Chmielewski. – Prawdopodobnie zrobili to kolekcjonerzy roślin, być może na handel. Szczęśliwie jednak ten gatunek ma cykl życiowy, który nie jest tak długi, żeby nie udało się odbudować populacji. To był duży cios.
Miłośnicy przyrody i pracownicy lasu apelują, żeby nie zrywać i nie niszczyć tych wymagających i wartościowych kwiatów, a zamiast tego cieszyć się ich widokiem w naturalnym środowisku.
AlF
Fot. Piotr Chmielewski / nadesłane