Mają się skrócić kolejki pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim dyrektorzy szpitali, które mają SOR-y, podpisali porozumienie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które ma wdrażać projekt pt. Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR).
– Chodzi o wprowadzenie systemu kwalifikacji pacjentów w zależności od stanu – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – System oceny pacjenta poskutkuje tym, że będzie określony czas, ile on na SOR-ze może czekać. Wszystko w zależności od stanu zagrożenia. To uporządkuje pracę oddziału – dodaje.
System ma wejść we wszystkich szpitalach od końca sierpnia 2020 roku. Od października będzie pilotażowo wprowadzony w siedmiu placówkach na Lubelszczyźnie.
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie Radosław Starownik ma nadzieję, że część pacjentów po kwalifikacji będzie mogła być odsyłana do nocnej i świątecznej opieki. – Dane pokazują, że spora część pacjentów nie powinna trafić na SOR – mówi w rozmowie z Radiem Lublin. – Uporządkowanie pewnych kwestii i regulacji przyjęć niewątpliwie ułatwi pracę zespołom. Pozwoli również na dostrzeżenie możliwości i konieczności zgłaszania się pacjentów bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy – dodaje.
Zmiany mają związek z ustawą przyjętą przez sejm w lutym. Wprowadziła ona obowiązek prowadzenia w szpitalnym oddziale ratunkowym segregacji medycznej. Od końca sierpnia 2019 roku nowy system będzie wprowadzony w 17 szpitalach w Polsce, w tym w 7 na Lubelszczyźnie.
JZon / opr. PaW