Spektakl „Wieczór Trzech Króli” w finale Konkursu o Złotego Yoricka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

wakacyjny bilet wieczor

Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Spektakle finałowe prezentowane są podczas Festiwalu. W tym roku w tym gronie znalazł się spektakl Teatru im. Juliusz Osterwy w Lublinie „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa.

Po raz pierwszy na tym prestizowym festiwalu pojawi się lubelski spektakl!

Z uzasadnienia selekcjonera konkursu Łukasza Drewniaka:

Łukasz Kos nic Szekspirowi nie dopisał, ale potraktował w „Wieczorze Trzech Króli” sceniczną Illyrię jak kraj podmienionych płci, świat, w którym tożsamość płciową sobie wybieramy. A może teatr – miejsce, umowne, w którym każdy może zagrać każdego. Najlepiej jak potrafi, bez pastiszu, drwiny, szyderstwa. […] Aktorzy wiarygodnie grający kobiety i aktorki przemienione w scenicznych mężczyzn odkrywają nowe sensy w dobrze znanych monologach, prawda kobiecego błazna jest bardziej gorzka niż wynikałoby to z tradycji tej roli. Teatr staje się pułapką ukrytych intencji, fałszywych rozpoznań, źle ulokowanych miłości. […] Lubelski „Wieczór Trzech Króli” jest hymnem pochwalnym dla Szekspira czerpiącego radość z teatru, w którym każdy może być każdym.

Tegoroczna 23. już edycja festiwalu w Gdańsku odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia.

Spektakl „Wieczór Trzech Króli” przed gdańską prezentacją zobaczyć będzie można na deskach Teatru im. Osterwy w Lublinie od 21 do 23 czerwca.

 

Akcja tej komedii osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości. Rządzona prawem maskarady, ukrywania tożsamości i wszechobecnego odgrywania ról Iliria jest niejako odbiciem naszej rzeczywistości. Teatr po raz kolejny ma być „lustrem podstawionym rzeczywistości”.

23 czerwca obchodzimy urodziny Juliusza Osterwy, z tej okazji tego dnia teatr przygotował dla widzów niespodziankę!

Szczegóły na www.teatrosterwy.pl.

/materiał nadesłany/

Exit mobile version