Stanisław Szukalski – geniusz odzyskany

5410 szukalski wystawa w krakowie 1936 3

Szukalski – geniusz odzyskany? Spotkanie pod takim hasłem, poświęcone twórczości i życiu niezwykłego artysty i wizjonera, rzeźbiarza, rysownika, malarza, teoretyka i krytyka sztuki, wydawca i dramaturga w jednej osobie odbyło się w Lublinie.

Stanisław Szukalski (na zdj.) to pomysłodawca tak zwanej metody „twórcownianej”, która miała zastąpić akademicki system nauczania w akademiach sztuk pięknych. Był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego życia artystycznego w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

– Szukalski był w Lublinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Kupił w pobliżu Kazimierza Dolnego, na tak zwanej Albrechtówce willę. I tam zamierzył utworzyć szkołę artystyczną dla młodej zdolnej młodzieży – mówi historyk sztuki, biograf Szukalskiego i znawca jego twórczości, prof. Lechosław Lameński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Spotkanie odbyło się w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. O Stanisławie Szukalskim rozmawiali: prof. Lechosław Lameński – historyk sztuki, biograf Szukalskiego i znawca jego twórczości, dr Dorota Chudzicka – historyk sztuki, badaczka chicagowskiego okresu twórczości artysty i prof. Wojciech Kruszewski – polonista.   

AnKo / opr. ToMa

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Exit mobile version