Gastroskopia, kolonoskopia i badania tomografem komputerowym – ten zakres działalności leczniczej uruchomi od lipca szpital w Rykach. Dziś przedstawiciele spółki reaktywującej placówkę podpisali umowę dotyczącą tych świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia.
To ważny moment bo od listopada ubiegłego roku szpital nie funkcjonuje. Poprzednia spółka – między innymi ze względów finansowych – zrezygnowała z prowadzenia działalności.
Jak mówi prezes spółki prowadzącej szpital Ireneusz Jach, jest to pierwszy etap wznowienia działalności placówki. – Kolejnym etapem będzie otwarcie izby przyjęć, przychodni specjalistycznych i oddziałów wewnętrznych. Będzie stacjonowała karetka z lekarzem i dwoma ratownikami. To zakres, który zapewni podstawową opiekę medyczną dla mieszkańców powiatu ryckiego. Dziś podpisujemy umowy z NFZ na uruchomienie tomografii komputerowej i endoskopu. Od 1 lipca tworzymy listy pacjentów, a od 4 lipca zaczynamy badania.
– Wysokość kontraktu nie jest duża, ale nie to jest najważniejsze – przekonuje Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – W Chełmie podpisywałem umowę na kardiologię inwazyjną, wynosiła ona 0 zł, za nią w ubiegłym roku w Chełmie zapłaciliśmy 2,8 mln zł. Zaś badania tomografii i rezonansu należą do badań nie limitowych.
To historyczny moment
– To pierwsza sytuacja w naszym województwie. Mieliśmy upadek szpitala, ale pojawiły się zapowiedzi i konkretny plan naprawczy i restytucji placówki – dodaje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Został on w całości zrealizowany, zgodnie z założeniami przyjętymi na początku kadencji samorządu powiatowego. Dziś jesteśmy świadkami podpisania umowy przez szpital w Rykach i NFZ, która pozwala na rozpoczęcie prac szpitala w zakresie niezbędnym dla mieszkańców.
Ogromne zaangażowanie
Bardzo wiele osób przyczyniło się do tego, że szpital ponownie będzie mógł leczyć pacjentów. – Trzeba wziąć pod uwagę zaangażowanie społeczeństwa, które wyraża się w pracach tu wykonanych nieodpłatnie przez różne firmy i ludzi kwestujących na rzecz szpitala – mówi Dariusz Szczygielski, starosta rycki. – Mamy obecnie uzbierane ponad 40 tysięcy złotych ze zbiórek. Kupimy konkretny sprzęt na wyposażenie szpitala.
Mieszkańcy powiatu ryckiego wspomagają placówkę i z niecierpliwością czekają na jego ponowne uruchomienie. – To duży rejon – mówią mieszkańcy. – Ważne są badania, często korzystałam z opieki szpitala, a wyjazd do drugiego miasta to utrudnienie.
Szpital ma funkcjonować w pełnym wymiarze na przełomie sierpnia i września. Wtedy oprócz izby przyjęć i przychodni specjalistycznych, pacjenci mają zostać przyjmowani także na oddział wewnętrzny.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak
Czytaj też: Szpital w Rykach od lipca wznawia działalność