Do Lublina przyjadą marszałkowie Sejmu i Senatu Polski i Litwy. W niedzielę (30.06) odbędą się uroczystości upamiętniające 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej.
1 lipca 1569 r. w Lublinie podpisany został akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego powołujący Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Powstało jedno z najpotężniejszych europejskich państw epoki.
W niedzielę (30.06) w Lublinie w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wezmą udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu, przewodniczący Seimasu oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Będą delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.
Obchody rozpocznie msza św. w lubelskiej archikatedrze. Goście złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Polsko-Litewskiej. W Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spotkanie poświęcone europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii oraz koncert. Równolegle odbędzie się uroczyste spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa. Obchodom będzie też towarzyszyć oficjalna prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji 450-lecia.
PaSe (opr. DySzcz)
Na zdj. Jan Matejko „Unia Lubelska” / fot. wikipedia.org