Lublin świętuje 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej. W ramach obchodów na placu Litewskim powstał polsko-litewski obóz szlachecki, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zorganizowała inscenizację „W drodze do Unii Lubelskiej”, a Poławiacze Pereł stworzyli Matejko Photo Challenge.
CZYTAJ TAKŻE: 450-lecie Unii Lubelskiej: szlachta na placu Litewskim
Ponadto chętni mogli wziąć udział w spacerach tematycznych śladami Unii Lubelskiej. Na placu Litewskim nie zabrakło koncertów: o godzinie 18.00 wystąpił Kabaret Starszych Pań i Panów, a o 19.30 Orkiestra Św. Mikołaja. O tej samej godzinie z placu Litewskiego na plac Giedroycia wyruszył korowód rycerski, zakończy pokazem artyleryjskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Korowód rycerski w 450-lecie Unii Lubelskiej, Lublin, 29.06.2019, fot. Piotr Michalski
A o 20.00 ponownie została opuszczona krata bronna w Bramie Krakowskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin znów zmienił się w średniowieczną twierdzę
Główne uroczystości obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej odbędą się w niedzielę, 30 czerwca. Wezmą w nich udział między innymi: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie – Sejmu Marek Kuchciński oraz Senatu Stanisław Karczewski, a także przewodniczący sejmu Republiki Litewskiej oraz delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier.
Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą mszą świętą w archikatedrze lubelskiej o godzinie 10.00. Po nabożeństwie przed pomnikiem Unii Lubelskiej na placu Litewskim w Lublinie odbędzie się złożenie kwiatów. Następnie o godzinie 12:30 uroczystości przeniosą się do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Odbędzie się tam Spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Litwa. O 14.45 rozpocznie się Debata Przewodniczących Parlamentów – 450. rocznica Unii Lubelskiej. Europejskie znaczenie dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw
Niedzielne uroczystości zakończy koncert, podczas którego zostanie nastąpi światowe prawykonanie nowego utwór Mikołaja Góreckiego „Missa”. Podczas koncertu wystąpią połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi.
ToMa
Fot. Piotr Michalski