W Zamościu trwa Festiwal Kultury Włoskiej „arte, cultura, musica e…”. W jego programie włoska muzyka, degustacje dań kuchni prosto z Italii i zwiedzanie miasta szlakiem włoskich artystów. To też czas, gdy jeszcze bardziej dostrzega się włoskie wpływy w Zamościu, nie bez powodu nazywanym Padwą Północy i Perłą Renesansu.
– W Zamościu widać bardzo silne relacje polsko-włoskie, kultywowane od kilkuset lat. Trzeba przyznać, że założyciel miasta, Jan Zamoyski, czerpał z dobrych wzorców, najlepszych, jakie wówczas były dostępne. Kultura polska i włoska doskonale się uzupełniają oraz przenikają nie tylko w sferze artystycznej, ale także kulinarnej. I ten festiwal jest kwintesencją tego wszystkiego, co możemy zaczerpnąć z kultury włoskiej – stwierdza dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Piotr Orzechowski.
– Kiedy pierwszy ordynat, Jan Zamoyski, postanowił wybudować tu miasto, nawiązał współprace z włoskim architektem Bernardo Morando. Zamoyski studiował we włoskiej Padwie i rozkochany w sztuce włoskiej postanowił to wszystko przenieść tutaj, na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej. W XVI wieku tutaj nie było żadnej wsi, żadnej osady. Miasto było tworzone od podstaw. I właśnie jest ewenementem – wyjaśnia Joanna Budzyńska, przewodnik po Zamościu i Roztoczu.
Odwiedzający Zamość turyści również dostrzegają w mieście elementy włoskie. – Byłam we Włoszech i sama mogę stwierdzić, że tu jest podobnie. To czuć i widać przede wszystkim w ozdobnych kamienicach, które są na zamojskim rynku. Niektóre kamienice są w stylu weneckim czy florenckim. W Wenecji co krok mamy takie schody jak tu.
– W południowych kamienicach Rynku mamy absydki i portale, które przypominają architekturę włoską. Same fortyfikacje dookoła miasta są w stylu nowowłoskim. Te wielkie bastiony to cecha włoskiego renesansu. Podobnie jak bramy, na przykład Brama Lwowska. Cały Zamość przypomina Włochy. Warto się tu wybrać, żeby poczuć ten południowy klimat – mówi Wojciech Łosiewicz, przewodnik po Zamościu.
Na bezpłatny spacer po Zamościu szlakiem włoskim z przewodnikiem będzie można się wybrać już w sobotę. W o godzinie 21.00 odbędzie się kolejna Zamojska Arlekinada – widowisko wzorowane na Karnawale Weneckim. Z kolei w weekend Orkiestra Symfoniczna imienia Karola Namysłowskiego zaprasza na dwa galowe koncerty. W sobotę będzie to noc operowa, a w niedzielę – koncert włoskiej muzyki rozrywkowej. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.
AlF / opr. ToMa
Fot. materiał organizatora