Wnuczka słynnej pisarki Zofii Kossak – Anna Fenby–Taylor (na zdj.) – gościła 2 czerwca na Lubelszczyźnie. W Muzeum Wsi Lubelskiej odbyło się spotkanie „Zofia Kossak – wspomnienie o babci”.
ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA Z ANNĄ FENBY–TAYLOR W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ
– Mówiąc językiem współczesnym, moja babcia była super – opowiadała Anna Fenby–Taylor. – Zachowywała się tak, jakby nasz hałas w ogóle jej nie irytował. Chciała wiedzieć, co myślimy i czujemy. Zadawała pytania. Dawała nam zrozumieć, że każdy z nas jest inny, może coś innego czuć. Była osobą, która niesłychanie się nami cieszyła. A miała na głowie ośmioro wnucząt.
– W Muzeum Wsi Lubelskiej były też recytowane fragmenty książki „Rok Polski” – poinformowała dyrektor placówki Bogna Bender-Motyka. – Zofia Kossak napisała tę książkę, będąc na przymusowej emigracji w Kornwalii. I właśnie w miesiącu czerwcu opisała w sposób niezwykle ujmujący sianokosy. Stąd też owce beczące pod dworem w Żyrzynie. Chcemy bowiem w ten nastrój wprowadzać naszych gości.
Spotkanie odbywa się z okazji 130. rocznicy urodzin Zofii Kossak. Wydarzeniu w lubelskim skansenie towarzyszyły: prelekcja Anny Zalewskiej pt. „Zofia Kossak. Listy”, a także wystawa prac Filipa Rybczyńskiego, inspirowanych książką „Rok Polski”.
CZYTAJ TAKŻE: 130. urodziny Zofii Kossak w lubelskim skansenie
Zofia Kossak była jedną z najwybitniejszych polskich powieściopisarek XX wieku. Urodziła się w 1889 roku na Lubelszczyźnie, w Kośminie, w powiecie puławskim. Była wnuczką słynnego malarza Juliusza Kossaka i siostrą stryjeczną: poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz znanej autorki utworów satyrycznych Magdaleny Samozwaniec. W czasie II wojny światowej była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz, współzałożycielką podziemnych organizacji w okupowanej Polsce, w tym Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Brała udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1945 wyjechała z misją Polskiego Czerwonego Krzyża do Londynu. Następnie przez 12 lat pozostawała na przymusowej emigracji w Wielkiej Brytanii. Do Polski wróciła w 1957 roku. Była jednym z sygnatariuszy Listu 34, w którym polscy intelektualiści protestowali przeciw komunistycznej cenzurze. Zmarła w 1968 roku.
11 listopada 2018 Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie pisarkę Orderem Orła Białego, przyznanym jej „jako wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług poniesionych dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.
TSpi / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski