Ta wiedza może się przydać w czasie zagranicznych wojaży, gdy… stanie się coś nieprzewidzianego i będzie istniała potrzeba korzystania np. z pomocy medycznej.
Młodzież gimnazjum w Stróży w powiecie kraśnickim uczestniczyła w programie Erasmus+. Projekt nosi tytuł „112: Can I Help You?” Głównym celem projektu było przede wszystkim zapoznanie młodzieży i nauczycieli w nim uczestniczących z zasadami i procedurami udzielania pierwszej pomocy. Młodzi ludzie wyjeżdżali m.in. do Francji i Hiszpanii, a zajęcia odbywały się w ciekawych miejscach.
Zajęcia praktyczne
– Mieliśmy zorganizowany happening na plaży. Uczyliśmy przechodniów, jak postępować w różnych sytuacjach: gdy ktoś nie oddycha, zemdleje czy złamie nogę. Wiele osób podchodziło i obserwowało z zainteresowaniem – przyznają uczestnicy kursu.
– Uczestnicy projektu przeszli kilka kursów pierwszej pomocy w Polsce i Francji. W trakcie kręciliśmy filmy instruktażowe związane z udzielaniem pierwszej pomocy – wyjaśnia Kamila Berdys, nauczyciel języka angielskiego w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróży. – Filmy pojawią się na stronie, dodatkowo będą też plakaty z QR kodami, skanując je będzie można sprawdzić, jak reagować w konkretnych sytuacjach. Poza rozmową w języku angielskim i poznaniem kultury innych krajów, głównym celem projektu było rozwijanie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Młodzież uczestnicząca w wyjeździe do Francji przeszła kilkudniowy kurs przeprowadzany przez profesjonalnych ratowników – wszyscy otrzymali certyfikat rządu francuskiego, że zostali przyuczeni do udzielania pierwszej pomocy. Byliśmy jedną grupą obcokrajowców, która dostała taki dokument.
Numer alarmowy
– Numer 112 funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. W pozostałych krajach jest on głównym numerem alarmowym, pod który powinniśmy dzwonić w nagłych sytuacjach wypadków – zaznacza Kamila Bedrys.
Ważna jest znajomość języka
– Angielski jest „uniwersalny”, większość ludzi go zna na poziomie komunikatywnym – dodają uczestnicy programu Erasmus+. – Jeśli nie mogliśmy się porozumieć ze względu na nieznajomość języka to próbowaliśmy się z nim dogadać przez tłumacza czy gestykulację.
Co robić w nagłym przypadku?
– Dzwonimy po pomoc albo wołamy najbliższą osobę, mówimy w jakim miejscu się znajdujemy, co nam się przytrafiło lub przekazujemy objawy. Jeśli nie jesteśmy pewni, co powinniśmy zrobić czekamy na instrukcje – przypominają młodzi kursanci.
Niezależnie od wspomnianych zasad, wybierając się za granicę na terenie Unii Europejskiej warto mieć ze sobą kartę EKUZ – potwierdzającą nasze ubezpieczenie zdrowotne.
RMaj
Fot. pixabay.com
Czytaj też: Bezpieczniejsze wakacje z kartą EKUZ