Zebranie 1500 litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to jedne z głównych założeń ogólnopolskiej akcji „Krwioobieg Terytorialsa”, której lubelska edycja odbędzie się jutro (15.06) nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.
Głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dążą do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.
– Cel jest bardzo ambitny, ale nie tylko o ilość zebranej krwi nam chodzi. Chcemy propagować ideę oddawania krwi i promować zdrowy tryb życia. Chcemy także być takim „stabilizatorem systemu”. Krwi jest zawsze mało. My możemy stanowić takie zaplecze, że w razie nagłej potrzeby możemy ją przekazać – zaznacza kapitan Damian Stanula (na zdj.) z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który był gościem porannej rozmowy Radia Lublin.
Tegoroczny „Krwioobieg Terytorialsa” odbędzie się nad Zalewem Zemborzyckim, na terenie ośrodka Marina. Akcja rozpocznie się w sobotę (15.06) o godzinie 9.00 i potrwa do 16.00. Zbiórka krwi będzie prowadzona w specjalnie przygotowanym krwiobusie, pod okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Wszyscy, którym bliska jest idea krwiodawstwa, będą mogli przyłączyć się do akcji. Dla dawców Terytorialsi przygotowali specjalne pamiątkowe monety okolicznościowe.
W „białym miasteczku” będzie można wykonać bezpłatne podstawowe badania zdrowotne, takie jak: poziom cukru, pomiar ciśnienia tętniczego, spirometria, badanie wzroku, a także porozmawiać ze specjalistami o zdrowym stylu życia i profilaktyce zdrowotnej. Żołnierze 2 LBOT zaprezentują, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Na stoisku promocyjnym będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy i porozmawiać z Terytorialsami.
W programie przewidziane są występy muzyczne, pokazy oraz liczne atrakcje dla dzieci. Swój sprzęt zaprezentują również inne służby mundurowe, m.in. straż pożarna, policja, służba więzienna, straż graniczna, żandarmeria wojskowa. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
W „Krwioobieg Terytorialsa” zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki zaplanowane są łącznie w 12 miastach. Akcja potrwa do 23 czerwca.
W ubiegłym roku lubelscy żołnierze Obrony Terytorialnej w ramach „Krwioobiegu Terytorialsa” oddali 120 litrów krwi, a w całym 2018 roku 420 litrów.
ToNie / opr. SzyMon
Fot. DySzcz