Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych. Za przyjęciem ustawy głosowało 428 posłów, przeciw było 2, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną przez klub PO-KO stanowiącą m.in, że nie będzie się do tego wliczał m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.
Według pierwotnego projektu rządowego, o dodatek mogły wnioskować te osoby, które ukończyły 18 lat, mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, których dochód nie przekracza 1100 złotych. Poprawka opozycji podwaja tę kwotę do wysokości płacy minimalnej wynoszącej 2250 zł.
Tym samym o świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które mają ukończone 18 lat, mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji i ich świadczenia otrzymywane ze środków publicznych nie przekraczają płacy minimalnej. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Poprawka PO-KO została przyjęta ku zaskoczeniu posłów opozycji. – W przypadku sporej grupy posłów doszło do pomyłki – wyjaśnił Marcin Horała z PiS. Nie oznacza jednak, że ustawa w tym brzmieniu wejdzie w życie. Poprawka może zostać odrzucona przez Senat, by ponownie zajął się nią Sejm.
Zgodnie z szacunkami nowym świadczeniem objętych zostanie 500 tysięcy osób. Koszty obsługi jego wypłaty oraz koszty obsługi składanych o świadczenie wniosków finansowane będą ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ponadto, w projekcie ustawy przewidziano możliwość udzielenia pożyczki temu funduszowi przez Fundusz Pracy.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października tego roku.
RL / IAR
Fot. archiwum