Mieszkańcy gminy Księżpol w powiecie biłgorajskim oddadzą cześć mieszkańcom Majdanu Starego, którzy zostali zamordowani w czasie niemieckiej akcji pacyfikacyjnej. Na początku lipca 1943 roku oddziały niemieckie i ukraińskie z SS-Galizien zamordowały kilkadziesiąt osób, w tym kobiety i dzieci.
– Do dziś nie ustalono dokładnej liczby ofiar pacyfikacji. Wszystkie dane są danymi szacunkowymi – mówi historyk, autor publikacji książkowej o historii Majdanu Starego, Tomasz Brytan. – Rok 1943 to wielka akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie i wówczas następuje tragedia Majdanu Starego. Ocenia się, że zamordowanych zostało około 58 osób z 26 rodzin. Ciężko ustalić dokładną liczbę ofiar, ponieważ w czasie pożaru niektórzy zostali spaleni, zabijano także ludzi uciekających przez zboża.
Do tragicznych wydarzeń doszło 2 i 3 lipca 1943 roku. Wieś została otoczona. Niemcy schwytanych mieszkańców wywozili do obozu w Zwierzyńcu, a potem na Majdanek. Wśród nich był miejscowy proboszcz oraz nauczycielka Zofia Krawiecka, obecna patronka tamtejszej szkoły podstawowej. Część Polaków ukryła się. Aby ich aresztować, hitlerowcy podpalili wieś. Wtedy mieszkańcy wyszli, aby ratować dobytek. Zostali wyłapani i rozstrzelani.
Wydarzenia 2 i 3 lipca 1943 roku upamiętnia „Kamień”, przy którym dziś (07.07.) spotkają się uczestnicy obchodów 76. rocznicy pacyfikacji Majdanu Starego. W programie uroczystości msza święta, odczytanie wspomnień oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Początek o godzinie 18:00.
TsF / PaSe / opr. ToMa
Fot. TsF