Nielegalne składowanie odpadów i poświadczanie nieprawdy w dokumentacji – takie zarzuty otrzymało 6 osób zatrzymanych w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci w Strzyżowie, w powiecie hrubieszowskim.
CZYTAJ TAKŻE: Sześć osób zatrzymanych ws. składowania niebezpiecznych odpadów
Składowanie i zasypywanie ziemią odpadów miało mieć miejsce w pobliżu terenów obszaru Natura 2000 i Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. – Z naszych ustaleń wynika, że niesegregowane odpady komunalne były przewożone na działki już w roku 2015 – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, prokurator Artur Szykuła. – Zarzuty przedstawiono osobom działającym w imieniu różnych podmiotów, które zarówno składowały odpady na terenie wyrobiska w Strzyżowie, jak i przewoziły je na tamten teren.
Odpady mogą zagrażać ludziom i przyrodzie
– W trakcie oględzin dwóch działek zabezpieczono próbki odpadów, gleby i wody. Następnie przesłano je do Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach. Zgodnie z uzyskaną w toku postępowania opinią, składowanie i zasypywanie zmieszanych, niesegregowanych odpadów komunalnych na tych działkach, mogło spowodować obniżenie jakości wody i powierzchni ziemi, a tym samym zniszczenia w świecie roślinnymi i zwierzęcym w znacznych rozmiarach, a także mogło zagrażać życiu i zdrowiu człowieka – wyjaśnia Artur Szykuła.
CZYTAJ TAKŻE: Biegli: w Strzyżowie składowano niebezpieczne odpady!
Zgodnie z opinią biegłych Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska z Katowic wśród odpadów znalazły się między innymi: olejowe, komunalne, zmieszane, a także opakowania po farmaceutykach
Odpady nadal pozostają w Strzyżowie
– Z informacji, jakie uzyskało w czerwcu tego roku Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, wynika, że Urząd Gminy w Horodle wszczął pewne działania dotyczące usunięcia tych odpadów. Mamy informację, że sprawie tego składowania toczą się postępowania prokuratorskie i jako strona oczekujemy na dalsze rozstrzygnięcia – informuje Beata Piłat, dyrektor Wydziału Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.
Jak poinformował Radio Lublin Urząd Gminny w Horodle, na miejscu nadal znajdują się niezutylizowane odpady, ponieważ w świetle prawa to na właścicielu działki spoczywa obowiązek uprzątnięcia terenu. W stosunku do jednej działki została już wydana decyzja ws. usunięcia odpadów, jednak właściciel od niej się odwołał. Jeśli chodzi o drugą działkę, trwa postępowanie wyjaśniające.
To obszar ważny przyrodniczo
– Teren ten znajduje się na obszarze specjalnej ochrony ptaków i stanowi korytarz ekologiczny. Bowiem ptaki wędrują szczególnie dolinami rzek. Ma to wyjątkowe znaczenie wiosną, kiedy przelatuje tędy dziesiątki tysięcy ptaków. Wiele też tutaj gniazduje. W Dolinie Bugu występuje około 5% krajowej populacji jaskółki brzegówki, czyli około 10 tys. gniazd. Ta ostoja jest również miejscem licznego występowania bobra i wydry – mówi Tomasz Kobylas z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Takie praktyki są coraz częstsze
– Tego typu praktyki występują niestety coraz częściej. Koszty związane z zagospodarowaniem odpadów z roku na rok rosną. Tym samym ci, którzy chcą nieuczciwie zarobić, czyli nie zagospodarowują w sposób zgodny z przepisami odpadów zebranych od osób prywatnych i firm. Tworzą tzw. dzikie wysypiska, a co za tym idzie również bombę ekologiczną, która zagraża środowisku i zdrowiu ludzi – mówi Ireneusz Godzisz, kierownik Zakładu Transportu Odpadów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu.
CZYTAJ TAKŻE: Prokuratorzy kontrolują nielegalne wysypisko śmieci w Strzyżowie
Śledztwo w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci zostało wszczęte w 2017 roku. Podejrzanym grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
AlF / opr. ToMa
Fot. archiwum