Czuwanie przy dziecku w szpitalu już bez opłat

usd

Rodzice nie zapłacą już za czuwanie przy chorym dziecku w szpitalu. Weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku małego pacjenta lub osoby niepełnosprawnej.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że wszystkie koszty, związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych. – Do tej pory mieliśmy sygnały o pobieraniu opłat chociażby na doładowanie komórki, korzystanie z sanitariatów czy zagotowanie wody na herbatę lub kawę; już nie wspominając o opłacie za łóżko, które było udostępniane rodzicom lub opiekunom. Od dziś szpital nie będzie pobierał za to opłat – powiedziała.

Wiceminister Szczurek-Żelazko dodała, że szpital powinien zorganizować miejsca, gdzie rodzice będą mogli odpocząć i towarzyszyć dziecku całą dobę. W wielu placówkach są dodatkowe łóżka są i taki pobyt będzie zagwarantowany.

Prezes NFZ wydał zarządzenie, na mocy którego szpitale otrzymają refundację kosztów pobytu rodzica w szpitalu w wysokości 15 złotych za dobę.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Chodźki w Lublinie taka opłata do tej pory wynosiła około 20 zł.

– Zastosowaliśmy się do wytycznych prawnych i ją znieśliśmy – mówi rzeczniczka placówki Agnieszka Osińska. – U nas w szpitalu nie było wprowadzanych opłat za sam pobyt rodzica w szpitalu, bycie przy dziecku i korzystanie z wszystkich mediów. Natomiast istniała opłata za wypożyczenie łóżka wraz z pościelą. Różniło się to trochę w zależności od oddziału – na oddziale rehabilitacji ceny były niższe. Natomiast od dzisiaj nie pobieramy już takich opłat.

– Jednak zniesienie prawne opłat nie oznacza, że każdy rodzic będzie mógł skorzystać z takiego łóżka. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom. Nie zmienimy zasad, które mówią, że do łóżka każdego dziecka musi być swobodny dostęp z trzech stron. Pragnęliśmy, żeby każdy rodzic, który chce, mógł w nocy swobodnie przebywać przy swojej pociesze, ale zwracamy uwagę na bezpieczeństwo dzieci – dodaje Agnieszka Osińska.

Opłaty w lubelskim szpitalu obowiązują jednak przy korzystaniu z telewizora w sali. Dzieci mogą bezpłatnie oglądać telewizję w szpitalnej świetlicy.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version