Festiwal inny niż wszystkie. „Śladami Singera” do Kraśnika i Bychawy

pm singer28

14 lipca to drugi dzień kraśnickiej odsłony X Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. W niedzielę festiwal dotrze też do Bychawy.

Festiwal odbywa się w sumie w 12 miastach Lubelszczyzny. Ma przypominać twórczość Izaaka Baszewisa Singera, związanego z Lubelskiem, wybitnego pisarza oraz dziedzictwo żydowskiej społeczności Lubelszczyzny. W ciągu kilkunastu festiwalowych dni widzowie mogą oglądać prezentacje i spektakle inspirowane twórczością Singera.

O godzinie 16.00 ulicami Kraśnika przejdzie barwny pochód artystów i mieszkańców. Parada rozpocznie się przy Synagodze, a zakończy na Rynku. Tam zaplanowano wspólne zdjęcie i happening „Ulicami Singera”. Od 17.00 do 19.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem synagogę. Na zakończenie zaplanowano plenerowy spektakl z muzyką na żywo, fragmentami opowiadań Singera, historiami lokalnymi, elementami cyrku oraz tańca i teatru ognia. Początek o godzinie 20.00. 

Natomiast w Bychawie o godzinie 18.00 przed Bychawskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż instalacji artystycznej „Terytorium Pamięci”, autorstwa Stefanii Jabłońskiej. Pół godziny później w tym samym miejscu zaprezentowana zostanie gazeta festiwalowa „Sztukmistrz Bychawski”. Natomiast o 19.00 w bychawskiej synagodze rozpocznie się spektakl „Opowieści z Bramy” w wykonaniu Teatru NN, zaś wieczór zakończy o 20.00 pokaz filmu „Sztukmistrz z Lublina”, na podstawie najsłynniejszej powieści Izaaka Baszewisa Singera o tym samym tytule.

Zdaniem dyrektora festiwalu Witolda Dąbrowskiego z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, najważniejsza w całym wydarzeniu jest pamięć o żydowskich mieszkańcach Lubelszczyzny, żyjących tu do II wojny światowej. – Bohaterowie twórczości Izaaka Baszewisa Singera to przede wszystkim Żydzi. I to o nich chcemy opowiadać. Nie tylko o tych bohaterach literackich, a także o tych ludziach, którzy w tych miasteczkach Lubelszczyzny żyli przed kilkudziesięciu laty. Chcemy też przypominać o konieczności pamiętania o swoim lokalnym dziedzictwie.

– Myślę, że dajemy mieszkańcom dużo radości Ludzie mówią, że to jest festiwal inny niż wszystkie. Wierzę, że tak właśnie jest – dodaje Witold Dąbrowski.

W Festiwalu biorą udział artyści z Polski, Ukrainy, Izraela, Gambii oraz Szwajcarii. 

Singer związany był z Lubelszczyzną. Przez kilka lat mieszkał w Biłgoraju. Akcja znacznej części jego opowiadań i powieści toczyła się w miejscowościach naszego regionu. W 1978 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Festiwal „Śladami Singera” zakończy się 25 lipca w Lublinie. Jego szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

SuPer / MaK / ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version