Przed nami święto literatury i języka – Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Znamy szczegóły dotyczące przebiegu tegorocznej edycji. Festiwal, mimo zaledwie kilkuletniej tradycji, stał się miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają znani i cenieni twórcy oraz miłośnicy literatury z całej Polski. Sprawdziliśmy, co czeka nas w tym roku.
O fenomenie Stolicy Języka Polskiego mówi przewodniczący Rady Festiwalu, Tomasz Pańczyk: – Wydaje mi się, że udało się nam stworzyć środowisko ludzi, którym podoba się Zamojszczyzna, Roztocze, Szczebrzeszyn, którzy dobrze się tutaj czują, którzy chcą tu przyjeżdżać z jednej strony po to, żeby podzielić się tym, co mają w sobie, swoim pisarstwem, filmami czy teatrem z mieszkańcami tego regionu. Z drugiej strony bardzo cieszą się z tych spotkań w Zamościu czy w Szczebrzeszynie na łące, kiedy mogą obcować z odbiorcami ich sztuki, i w takiej nieformalnej, zupełnie luźnej atmosferze, na leżaku, porozmawiać sobie, co dla nich jest niemożliwe w Krakowie czy Warszawie.
– W okolicy rzeki Wieprz rodzą się różnego rodzaju pomysły – mówi Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna: – Jest tu świeże, niczym nieskażone powietrze. Festiwal jest nobilitacją. Przyjeżdżają wybitne osobowości, na łonie natury możemy usiąść obok pisarza z najwyższej półki i porozmawiać.
– Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa są patronami piątej edycji festiwalu i chcemy o nich w tym roku przypomnieć – mówi Tomasz Pańczyk: – Brzechwa jest naturalnym typem, bo Szczebrzeszyn, bo chrząszcz, a Świrszczyńska trochę na przekór, bo wydaje nam się, że jest poetką niesłusznie zapomnianą. A nam zależy, żeby co roku przypominać pisarzy i poetów, którzy godni są naszej pamięci i pisali wspaniałe rzeczy, o których dzisiaj już nie pamiętamy. Tak było na przykład z Kornelem Filipowiczem – od zeszłego roku organizujemy spływ kajakowy jego imienia. W tym roku również wszystkich zapraszamy. Ruszamy w środę (07.08) rano i płyniemy do miasteczka festiwalowego do Szczebrzeszyna.
– Ważne tematy zostały podjęte przez Stolicę Języka Polskiego – mówi Małgorzata Bzówka, zastępca prezydenta miasta Zamość: – Są dwie tezy, które bardzo mi się spodobały: „Ufam językowi, wszystko jest w języku, to język ustanawia świat” i „Odezwij się, a powiem ci, kim jesteś”. W przypadku pracy samorządowca ta ostatnia teoria i teza jest naprawdę bardzo ważna. Język, jakim się komunikujemy ze społecznością jest podstawową funkcją kontaktów interpersonalnych. Od tego tak wiele zależy i dlatego tak bardzo powinniśmy przykładać wagę w jaki sposób formułujemy zdania. Myślę, że dla mnie będzie to dodatkowa lekcja i dodatkowa nauka, przydatna również w pracy zawodowej.
– Nowością jest rozbudowanie programu o spotkania dla dzieci – mówi dyrektor festiwalu, Piotr Duda: – Tworzymy przestrzeń, którą nazywamy „Małą Stolicą Języka Polskiego” po to, żeby podkreślić wagę programu dla dzieci. W tym roku program będzie bardzo bogaty – od godziny 10.00 do 14.00. Co godzinę zaczyna się nowy warsztat albo spotkanie z pisarzem. Mamy siedmiu wspaniałych twórców literatury dla dzieci, a wśród nich Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek i Joanna Olech.
– W tym roku przede wszystkim kończymy festiwal w Zamościu, a nie, jak w latach poprzednich, rozpoczynamy – mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk: – Cieszymy się, że jesteśmy ze Szczebrzeszynem partnerami przy tym festiwalu i absolutnie nie ma tu mowy o jakimkolwiek antagonizmie. Wprost przeciwnie – to jest współpraca modelowa, która powinna się rozwijać i będziemy robić wszystko, żeby tak się działo.
– Ważny punkt dnia zamojskiego festiwalu to Kasia Stoparczyk i jej „Zagadkowa niedziela”- mówi Janusz Nowosad z Zamojskiego Domu Kultury: – Do tej audycji chcemy zrekrutować ok. setki dzieci wraz z opiekunami. Rozmowa będzie wokół patrona festiwalu – tematem przewodnim będzie Jan Brzechwa. Wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 9.00 w zoo.
Zamojskie zoo jest nową lokalizacją na mapie festiwalu. O naborze do „Zagadkowej Niedzieli” wkrótce poinformuje Zamojski Dom Kultury. Wybrane osoby dostaną bezpłatne wejściówki do zoo na czas audycji.
Festiwal odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. archiwum