Groźna susza. Rolnicy czekają na deszcz

001 546

W Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej, prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ogłoszony został stan zagrożenia suszą rolniczą dla gleb kategorii pierwszej (tzw. bardzo lekkie). W powiecie chełmskim dotyczy ono przede wszystkim zbóż jarych, rzepaku i rzepiku.

– Na naszym terenie jest bardzo dużo gleb słabej jakości, dlatego susza występuje u nas dość często – informuje Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Tragicznej klęski nie ma – jak to było w latach ubiegłych – ale skutki niedoboru wody dają się we znaki rolnikom. Za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą oni ubiegać się o rekompensaty z tego tytułu. Trudno powiedzieć, jakie są to środki, bo ostateczną decyzję na wniosek wojewody podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. By uniknąć bankructwa gospodarstw i zabezpieczyć swoje interesy, należy ubezpieczać uprawy – zwłaszcza w kontekście anomalii pogodowych, jakie ostatnio występują.

– Brak deszczu jest szczególnie dotkliwy dla żyta, owsa i jęczmienia. Musimy podlewać także warzywa – skarżą się rolnicy. – Z drugiej strony obawiamy się gwałtownych burz.

– Susza jest ogólnie wszędzie – podkreśla Andrzej Jagnicki, sołtys miejscowości Strupin Duży. – Dotyczy to gleb lepszych, jak i słabszych. Jakość plonów może nie być wysoka.

– Z rozmów z rolnikami wiemy, że rośliny wysychają. Informacji na temat występowania niedoborów wody warto szukać na stronie internetowej www.iung.pulawy.pl – radzi Aneta Wybraniec, inspektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Gminy Chełm. – Niektóre gospodarstwa kwalifikują się do uzyskania rekompensat z tytułu suszy.

Nie ma konkretnego terminu, do kiedy należy składać wnioski. Warunkiem jest, by uprawa była na polu. Jeśli rolnik przeprowadzi żniwa, komisja nie będzie mogła oszacować, jakie poniósł straty.

10 lipca zostanie wydany kolejny komunikat odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce.

KraJ / opr. MatA

Fot. pixabay.com

CZYTAJ TAKŻE: Susza uderza też w hodowców ryb

Exit mobile version