Jak zabezpieczyć miejską zieleń i wykorzystać przestrzeń? Trwa konkurs

trawnik 1

W Centrum Kultury wystartował konkurs na Projekt Małej Architektury. Ma on na celu wyłonienie projektu, który będzie zabezpieczał teren zielony, a także spełniał funkcję rekreacyjną oraz estetyczną.

Parkingowy problem

O potrzebie wprowadzenia do miasta nietypowych słupków, mówi Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni: – Pomysł ten wziął się z dyskusji na Zielonym Budżecie. Mieszkańcy mieli pomysł lub potrzebę zaopiekowania się drzewami. Są ulice, jak Radziszewskiego czy Skłodowskiej, gdzie problem się nasila – samochody wykorzystują każde wolne miejsce, aby wcisnąć się między drzewa. Pomysły powinny przede wszystkim skutecznie ochronić drzewo przed samochodem, być ładne i wprowadzać dodatkowe funkcje. Problem aneksji miejsca przez samochody jest bardzo duży i wielostronny. Każdy przyjeżdża samochodem do centrum i okazuje się, że jest w pułapce, bo nie ma gdzie zaparkować.

Uniwersalne rozwiązanie

– Postanowiliśmy poszukać rozwiązania – zabezpieczenia tego obszaru w drodze konkursu – przyznaje Szymon Pietrasiewicz, Centrum Kultury w Lublinie. – Dotychczas wykorzystywane środki przez miejskie organy, jak słupki czy betonowe paliki, nie spełniały funkcji – ani estetycznej, ani zabezpieczającej. Konkurs to nabór na koncepcje, idee na zabezpieczenie obszaru. Pod uwagę będą brane kryteria, jak możliwość wdrożenia, pomysł, estetyka, funkcja, trwałość, możliwości montażu czy wykorzystania w innych przestrzeniach.

– W Lublinie mamy duży z tym problem zwłaszcza w okolicy miasteczka akademickiego, niestety od wielu lat nie jest rozwiązany – mówi Krzysztof Kowalik, Towarzystwo dla Natury i Człowieka. – Miasto nie ma pieniędzy na najprostsze słupki, który stanowiłyby zabezpieczenie. Zastanawiam się, czy znajdą się fundusze na artystyczną formę, bo będzie to kosztowało jeszcze więcej. Mam nadzieję, że przy tej okazji pojawi się przynajmniej kilka miejsc, w których trawniki zostaną zabezpieczone.

W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy zgłosić swój pomysł w pokoju 222 w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach pracy instytucji. Oceniać prace będzie specjalnie powołane jury, które wybierze jeden zwycięski projekt.

InYa / ops. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version