Jak zadbać o wzrok w czasie upałów?

rejdak 6

Temperatura nas nie rozpieszcza. Organizm ludzki bardzo różnie reaguje na gorąco, a wzrok, jako jeden z kluczowych narządów dla naszego organizmu, nie jest tu żadnym wyjątkiem.

– Tropikalne upały, bardzo wysoka temperatura, suche lub wilgotne powietrze –  powierzchnia oka, która jest chroniona przez film łzowy, również jest pod wpływem tych bardzo zmieniających się warunków klimatycznych – mówi gość Polskiego Radia Lublin, prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie: – Dlatego też często występuje wysychanie powierzchni oka, zaostrzenie zespołu suchego oka, który wielu z nas ma, zapalenia brzegów powiek. To są stany przewlekłe i w tych warunkach ulegają zaostrzeniu. Zaczynamy odczuwać pieczenie, obecność ciała obcego w worku spojówkowym pod powieką, ból, łzawienie, zaczerwienienie oka – to wszystko objawy, które mogą być jeszcze w jakiś sposób pogarszane przez wydzielinę, śluzową, wodnistą, a w problematycznych sytuacjach również ropną. Te stany sprzyjają na przykład infekcjom bakteryjnym czy alergii.

Z czego to się bierze? Laik powiedziałby, że cały czas mrugamy okiem i jest ono „nawadniane” łzami.

– Wielu z nas, w różnych grupach wiekowych, cierpi na zespół suchego oka, zapalenie brzegów powiek, przewlekłe alergie, i w ostrych warunkach klimatycznych, te stany ulegają zaostrzeniu – zaznacza Robert Rejdak: – Dodatkowo dochodzi do tego, że sezonowo różne rośliny pylą, co sprzyja zaostrzeniu i wystąpieniu alergii. Powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powierzchni oka. Mamy w tej chwili dostępny szereg sztucznych łez, które możemy bez recepty kupić w aptece, ale zacznijmy od porannej i wieczornej higieny narządu wzroku. Można przemyć powierzchnię oka płynem fizjologicznym. To bardzo tania i skuteczna metoda. I naturalna. Możemy przemyć szparę powiekową takim płynem powodując usunięcie alergenów.

Nasze oko specyficznie reaguje przy tak wysokich temperaturach i tak silnym słońcu.

– Możemy się również wspomagać okularami przeciwsłonecznymi z filtrem, które bardzo pomagają – mówi Robert Rejdak: – Osoby w średnim czy podeszłym wieku mają zaćmę początkową, która jest bezobjawowa w normalnych warunkach, ale fakt zmętnienia soczewki powoduje taki efekt olśnienia, bo jest rozszczepienie światła, zaostrzenie fenomenów wzrokowych. Czasami wieczorem wokół źródeł światła pojawia się wręcz zjawisko halo. To wszystko jest potęgowane w warunkach wysokiego nasłonecznienia.

– Okulary przeciwsłoneczne przy takich temperaturach to może nie obowiązek, ale przede wszystkim pamiętajmy, że możemy sobie w ten sposób pomóc, ponieważ często nawet prowadząc samochód pod słońce nie widzimy dokładnie pieszych czy pojazdów, które się do nas zbliżają – zaznacza Robert Rejdak: – W ten sposób możemy zapobiec pewnym niebezpieczeństwom.

Nie brakuje opinii, że okulary okularom nierówne. Często kupujemy takie okulary w pierwszym lepszym punkcie.

– Warto jest jednak zadbać o właściwe filtry i kupić bardziej profesjonalne, droższe szkła, a jednocześnie odpowiednio chroniące narząd wzroku – mówi Robert Rejdak: – Na pewno można skorzystać z porady osób, które zajmują się sprzedażą takich soczewek, żeby te szkła były na odpowiednio wyższym poziomie.

Czy może się zdarzyć tak, że szkła kupione z niewiadomego źródła, przyniosą nam więcej szkody niż pożytku?

– O szkodach bym tu nie mówił, ale nie będą odpowiednio spełniać swojego zadania, dlatego trzeba się oprzeć o poradę osób, które zawodowo zajmują się doborem szkieł i odpowiednim przygotowaniem, bo trzeba te okulary odpowiednio uformować. Warto jednak zasięgnąć porady specjalisty – zaznacza Robert Rejdak.

– Dzieci przede wszystkim narażone są na dolegliwości związane z alergiami. Pamiętajmy, że lato to czas zabaw na łonie natury. Dzieci mają też kontakt ze zwierzętami domowymi. Zdarza się, że ugryzienie przez psa czy inne zwierzę może dodatkowo spowodować duże kłopoty z narządem wzroku. Miewamy takie przypadki, więc dbajmy o swoje pociechy. W najpoważniejszych sytuacjach może się to skończyć nieodwracalnym uszkodzeniem oka.

– Jeśli pojawi się na przykład wydzielina ropna z oka czy długie zaczerwienienie, udajmy się do okulisty, ponieważ to jest stan, gdzie trzeba zastosować antybiotyk czy leki przeciwalergiczne, więc takie leczenie trzeba włączyć wcześniej – zaznacza Robert Rejdak.

WB (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version