Ponad 2000 kobiet w województwie lubelskim skorzystało już ze świadczenia Mama 4 plus. Dwie z nich wychowały po siedemnaścioro dzieci.
Do końca czerwca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w regionie wpłynęło prawie 2,5 tys. wniosków o Mama 4 plus. Tylko 12 złożyli mężczyźni. Prawie 80% zainteresowanych to osoby w wieku od 60 do 69 lat. Najstarsza mieszkanka województwa, która obecnie otrzymuje Mama 4 plus z ZUS-u, ma 95 lat.
W ciągu wymienionych czterech miesięcy, ZUS przyznał świadczenie prawie 2100 osobom. Blisko 700 z nich nie miało prawa do emerytury ani renty. Pozostałe osoby miały już emeryturę lub rentę, ale niską z powodu niewielu odłożonych składek i krótkiego stażu pracy. W tej grupie jest między innymi kobieta, która po przepracowaniu jednego dnia w całym życiu, odłożyła składkę wystarczającą na dwugroszową emeryturę. Teraz dostaje również Mama 4 plus, bo wychowała szóstkę dzieci.
Rodzicielskie świadczenie Mama 4 plus weszło w życie w marcu tego roku. Objęte są nim kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i ukończyły 60 lat. Przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. W szczególnych okolicznościach ze świadczenia może skorzystać ojciec, który wychował co najmniej czwórkę dzieci, bo ich mama zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Mężczyźni mogą starać się o świadczenie od 65 roku życia.
MaK/WP
Fot. archiwum