Pokazać zainteresowania dzieci z autyzmem, a także zachęcić innych do poszukiwania własnych pasji – to ma na celu inicjatywa Fundacji Alpha. Organizacja tworzy kalendarz, w którym będą przedstawione dzieci w różnym wieku i z różnym hobby.
Zwykłe zainteresowania
– To stereotyp, że osoby z autyzmem mają wyjątkowe zdolności. Takie również się zdarzają, ale w kalendarzu chcemy pokazać osoby, które np. lubią gotować – mówi Anna Prokopiak, z fundacji Alpha. – Chodzi o pokazanie zainteresowań. Nawet jeśli jest to coś zwyczajnego, może okazać się, że ktoś chce dołączyć i razem gotować. Kalendarz ma trochę oswajać z autyzmem. Są wśród nas takie osoby, nie trzeba się ich bać.
Praca, która pomaga
– Uwielbia lepić z ciastoliny czy gliny – zauważa Greta Winkler, mama Oliwiera. – Na początku nie wiedział, jak stworzyć cokolwiek. Brał plastikowe zwierzęta, na ich bazie, oblepiając ciastoliną, z zebry np. tworzył słonia. W ten sposób uczy się radzić z nagromadzonymi emocjami. Problemy z motoryką czy percepcją wzrokową powoli się naprawiają, także manualnie jest o wiele szybszy.
– Gdy pracuje jest skupiony i pochłonięty tym co robi, sprawia mu to ogromną radość i jest niesamowicie dumny – mówi Aneta Poznańska, mama Łukasza. – Dzięki projektom czuje się dowartościowany i spełniony, że ktoś zauważył co robi.
– Jest to autystyk niewerbalny, czyli niemówiący, ale czytający – przyznaje Rafał Wachowicz, tata Adasia. – Czyta wszystko, magazynuje wiadomości. Właściwie obrazki go nie interesują. Na tle innych dzieci w szkole bardzo dużo wie, zna wiele słów i znaków. Myślę, że pomaga mu to w edukacji specjalnej.
Cały kalendarz można będzie zobaczyć już w grudniu tego roku. Projekt jest współfinansowany z Urzędu Miasta Lublin.
InYa / opr. KS
Fot. pixabay.com